pandemic-5023592_1920
Źródło: Obraz Wokandapix z Pixabay

Lotnisko w Katowicach umożliwi podróżnym zwolnienie z kwarantanny

22 Lutego 2021

Począwszy od 27 lutego 2021 roku, na lotnisku w Katowicach dostępna będzie możliwość wykonania szybkich komercyjnych antygenowych testów diagnostycznych pod kątem koronawirusa po przylocie z krajów, które nie należą do strefy Schengen (Non-Schengen).

Punkt testowy będzie zlokalizowany przed kontrolą paszportową, czyli przed granicą państwa. Wykonane w tym miejscu testy, w przypadku negatywnego wyniku, zgodnie z wymogami rozporządzenia, są podstawą do zwolnienia z kwarantanny po przylocie.

Badania będą realizowane przez Laboratorium Medyczne Lab-Med, które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbot.

Koszt testu po przylocie to 180 zł (preferowana jest płatność kartą). W tej kwocie pasażer otrzyma zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, które potwierdza uzyskany wynik testu i przekazywane jest w formie wydruku lub drogą elektroniczną do 20 minut od pobrania materiału.

UWAGA! W celu przygotowania się do badania:

  • około 2 godziny przed pobraniem materiału nie należy aplikować do nosa i gardła środków przeciwdrobnoustrojowych takich jak krople, aerozole czy maść;
  • bezpośrednio przed pobraniem nie należy wydmuchiwać nosa;
  • ponadto przed testem pasażerowie proszeni są o własnoręczne wypełnienie specjalnego druku skierowania na badanie SARS-CoV-2 Antygen.

Przypominamy, że z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny po przylocie do Polski zwalnia m.in.:

  • negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa wykonany, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu;
  • zaszczepienie przeciwko COVID-19, potwierdzone zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego.

Pełna lista przypadków, które zwalniają z kwarantanny znajduje się na stronie: https://strazgraniczna.pl/pl/k-wjazd-do-polski-kwara/8952,Koronawirus-wjazd-do-Polski.html

źródło: https://www.katowice-airport.com

Następny artykuł