Zamek w Nidzicy
Źródło: Obraz Dariusz Staniszewski z Pixabay

Internetowa lista zabytków w Polsce

13 Sierpnia 2021

Narodowy Instytut Dziedzictwa wprowadził nową wersję portalu Zabytek.pl, gdzie turyści mogą znaleźć wszystkie zabytki w Polsce.

Zabytek.pl – informacje o zabytkach w Polsce

Narodowy Instytut Dziedzictwa oddał do użytku nową wersję portalu Zabytek.pl., gdzie znajduje się pełny zbiór obiektów zabytkowych, które są wpisane do rejestru i krajowej ewidencji zabytków. Turyści na portalu znajdą prawie 500 tys. obiektów. W ramach tego jest ponad 444 tys. zabytków archeologicznych, ponad 160 tys. nieruchomych zabytków, a także 114 miejsc o tytule Pomnika Historii i 16 znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lista zabytków w Polsce cały czas roście, stopniowo dodawane są nowe treści i obiekty.

Na stronie są też 82 filmy z Pomnikami Historii zrealizowane wspólnie z TVP Kultura.

Dyrektor NID zauważa, że cel strony Zabytek.pl to popularyzacja i uświadamianie jakim skarbem są polskie zabytki, wzbudzanie chęci do zwiedzania i pogłębiania wiedzy w temacie przeszłości i naszej kultury.

Polskie zabytki

Strona Zabytek.pl zawiera pełne informacje o polskich zabytkach, ich opisy, lokalizację, archiwalne i aktualne zdjęcia, skany starych planów i filmy dokumentalne. Zabytkowe obiekty w Polsce pokazane są w modelu 3D, są zdjęcia panoramiczne 360º i chmury punktów.

Ekspercka wiedza jest tutaj przekazywana w przyjaznej i nowoczesnej formie, każdy turysta szukający zabytków dobrze się tu odnajdzie. Wyszukiwarka na stronie pozwala znaleźć obiekty według kategorii tematycznych, funkcji, nazw własnych, przedziałów czasowych i rodzajów dokumentów.

Widok mapy pozwala zaplanować trasę do obiektu, są też zakładki Kolekcje i Wycieczki. Pierwsza prezentuje zabytki w Polsce tematycznie w 36 kolekcjach, druga propozycje niemal 100 wycieczek i gotowych tras. Na stronie Zabytki.pl można założyć konto, dodawać zdjęcia, opisy i obiekty do ulubionych oraz stworzyć i skonfigurować własne trasy.

Źródło : https://www.waszaturystyka.pl

Następny artykuł