Lanzarote, winnice La Geria
Źródło: archiwum prywatne - Dorota Piasny

Lanzarote – wyspa ognia, aloesu i niepowtarzalnej architektury!

28 Września 2020

Wyspa Lanzarote - zrodzona z ognia i wody. Jej księżycowy krajobraz skomponowany jest z zastygłej lawy i popiołu wulkanicznego.

Będąc na Fuerteventurze mieliśmy okazję pojechać na jednodniową wycieczkę fakultatywną na sąsiadującą z nią Lanzarote. Nie chcieliśmy jednak wtedy skorzystać z tej okazji bo zaplanowałam sobie, że będzie to nasz kolejny punkt na mapie podróży, na który chcę przeznaczyć nie kilka godzin a minimum tydzień. Moją ciekawość podsyciła dodatkowo reakcja spotkanych wtedy przypadkowo innych gości naszego hotelu, którzy na tą wycieczkę się wybrali. Po powrocie określili bowiem Lanzarote mianem wyspy „smutnej" i „dołującej".

Kiedy w końcu po kilkunastu miesiącach dotarłam na miejsce, pomyślałam że chyba jednak ci klienci byli zupełnie na innej wycieczce. Bo wyspa, którą ja zobaczyłam nie miała z tą z ich opowieści nic wspólnego. Lanzarote to cud przyrody! Przepiękne plaże, niezwykłe jaskinie i pokryta lawą i pyłem wulkanicznym ciemna ziemia.

W 1993 roku wpisana została na listę UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery. Została „zaprojektowana" wg koncepcji hiszpańskiego architekta, malarza i rzeźbiarza Cesara Manrique, dzięki czemu ma swój niepowtarzalny charakter. Manrique był przeciwnikiem masowej turystyki, chciał aby zachowany został naturalny krajobraz Lanzarote – bez wysokich hoteli i wszędzie obecnych tablic reklamowych. Powstał tu tylko jeden wieżowiec, jeszcze zanim wprowadzono ograniczenia - Gran Hotel & Spa w Arrecife. Nasz wzrok cieszą więc białe, niskie domy z pomalowanymi na zielono lub czarno, a przy linii oceanu niebiesko, okiennicami i drzwiami.

Park Narodowy Timanfaya

Nazywany jest Górami Ognia a swój wygląd zawdzięcza dawnym erupcjom. Po terenie Parku poruszamy się autokarem, na własne oczy możemy zza szyby zobaczyć najmłodsze wulkany na Lanzarote czy zaobserwować zjawiska geotermalne. Na jednym z wulkanicznych stożków znajduje się punkt widokowy, zaprojektowany zresztą przez Manrique oraz wyjątkowa restauracja El Diablo, serwująca min. dania z grilla wykorzystującego ciepło wulkaniczne.

Lanzarote - Park Narodowy TimanfayaLanzarote - Park Narodowy Timanfaya
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Lanzarote - Park Narodowy TimanfayaLanzarote - Park Narodowy Timanfaya
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Jameos del Aqua

Z jednej strony powstała na skutek wybuchu wulkanu, z drugiej - zaprojektowana przez Cesara Manrique. Wewnątrz jaskini znajduje się jezioro. Ciekawostką jest fakt, że basen znajdujący się w Jameos del Aqua służy jedynie do kąpieli królowi Hiszpanii. Ogromne wrażenie robi sala audytorium z niezwykłą akustyką, w której odbywają się co jakiś czas koncerty, często znanych wykonawców.

Jameos del Aqua, LanzaroteJameos del Aqua, Lanzarote
Obraz sallina13 z Pixabay
Jameos del Aqua, LanzaroteJameos del Aqua, Lanzarote
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Los Hervideros

Wrzące Wybrzeże, miejsce zetknięcia się gorącej lawy z oceanem to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na wyspie.

Los Hervideros - LanzaroteLos Hervideros - Lanzarote
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

El Golfo

Zdecydowanie bardzo urokliwe miejsce na Lanzarote. Znajduje się tu krater wulkanu z zielonym jeziorkiem (Charco de Los Clicos), oddzielonym wąskim pasem czarnej ziemi od otaczającego go oceanu. Kolor jeziorko zyskało w wyniku działania glonów w wodzie.

El Golfo, Charco de Los Clicos - LanzaroteEl Golfo, Charco de Los Clicos - Lanzarote
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Plaże Papagayo

Na południu wyspy znajdują się kontrastujące z resztą krajobrazu piękne piaszczyste plaże z jasnym, delikatnym piaskiem. Udało nam się tu wybrać rowerami i zobaczyć je z bardzo bliska. Uważa się je za najlepsze na wyspie.

Plaże Papagayo, LanzarotePlaże Papagayo, Lanzarote
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Montaña Roja

Wygasły wulkan górujący nad miejscowością Playa Blanca, gdzie mieliśmy przyjemność spędzać urlop. Korzystając z okazji wybraliśmy się więc na mały trekking późnym popołudniem, aby końcowo zobaczyć z jego szczytu najbardziej hipnotyzujący zachód słońca jaki miałam kiedykolwiek okazję oglądać.

Lanzarote - Playa Blanca, wulkan Montaña RojaLanzarote - Playa Blanca, wulkan Montaña Roja
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Jardin de Cactus

Ogród Kaktusów, usytuowany w czarującym miejscu, zadziwiający egzotyczną roślinnością, palmami, kaktusami o przeróżnych kształtach. Oczywiście autorstwa Cesara Manrique. Jedne z kaktusów zyskały nawet wśród zwiedzających miano "foteli teściowej", zgadnijcie sami dlaczego?

Jardin de cactus, LanzaroteJardin de cactus, Lanzarote
Obraz neufal54 z Pixabay
Lanzarote skrywa wiele tajemnic - wyspa niby tak mała a jednak pełna niespodzianek. Mnie bardzo pozytywnie zaskoczyła! Każdy znajdzie tu coś dla siebie Ja na pewno tu wrócę, żeby jeszcze raz poczuć się wśród tych księżycowych krajobrazów jakby czas stanął choć przez chwilę w miejscu!

Następny artykuł