Granica państwa
Źródło: Obraz erwin nowak z Pixabay

Kwarantanna po powrocie do Polski spoza Strefy Schengen

30 Czerwca 2021

Wzrastająca liczba zakażeń bardziej agresywnymi odmianami koronowirusa sprawiła, że rząd zaostrzył przepisy związane z przekraczaniem granicy Polski i zasady wjazdu do Polski.

Obostrzenia dla wracających spoza strefy Schengen - kwarantanna po powrocie do Polski

Według nowego rozporządzenia, od 24 czerwca osoby przekraczające granice naszego kraju wracające spoza Strefy Schengen oraz spoza Europejskiego Obszaru Granicznego, muszą poddać się 10 dniowej kwarantannie. Wykonując test COVID-19 na obecność koronawirusa można ją skrócić, ale nie wcześniej niż po 7 dniach od przyjazdu do Polski i po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy zakładają też zwolnienie z jej odbycia.

Zwolnienie z kwarantanny

Obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie do Polski z krajów spoza strefy Schengen nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, gdy minęło co najmniej 14 dni od szczepienia. Również osób, które nie później niż na 6 miesięcy przed wjazdem do Polski spoza strefy Schengen odbyły izolację, także domową.

Kwarantanna po powrocie do Polski z krajów strefy Schengen oraz Chorwacji, Rumunii Cypru i Bułgarii nie obowiązuje też osób, które okażą negatywny wynik testu na COVID-19 antygenowego lub PCR, zrobionego w czasie 48 godzin przed przyjazdem do Polski. Kwarantanna po przybyciu do Polski nie dotyczy też dzieci poniżej 12 roku życia, będących pod opieką dorosłego zaszczepionego lub posiadającego negatywny wynik testu COVID-19.

Chorwacja, Bułgaria, Rumunia i Cypr formalnie nie należą do Strefy Schengen, jednak są to kierunki turystyczne ważne dla polskich biur podróży. Dlatego rząd znowelizował rozporządzenie dotyczące odbycia kwarantanny po przyjeździe spoza strefy Schengen, zwalniając z obowiązku poddania się kwarantannie podróżnych wracających z do Polski z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego te kraje należą.

Nowe zasady kwarantanny dla podróżujących zakładają zwolnienie z obowiązku jej odbycia po przybyciu ze Strefy Schengen i EOG dla pasażerów tranzytowych, którzy przebywają w Polsce do 24 godzin i mają bilet to potwierdzający.

Źródło : https://www.tui.pl http://www.wiadomosciturystyczne.pl https://www.waszaturystyka.pl

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz. U. poz. 1126).

Następny artykuł