coronavirus-4939242_1920-1
Źródło: Obraz congerdesign z Pixabay

Kwarantanna po powrocie z urlopu - jakie decyzje biur podróży?

28 Grudnia 2020

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21.12.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, w okresie 28.12.2020 g. 00:00, do 17.01.2021 g.00:00, turyści wracający do Polski obowiązani są poddać się 10-dniowej kwarantannie licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Jak na wiadomość zareagowały biura podróży? Jakie stanowisko przyjęły w związku z tym?

Biuro Podróży Itaka

Wszystkie zaplanowane na ww. okres loty, będą odbywać się zgodnie z planem (za wyjątkiem tych już anulowanych). Oczywiście nie można wykluczyć ewentualnych zmian rozkładów z przyczyn operacyjnych.

Jak wynika z Rozporządzenia, obowiązku odbycia kwarantanny, nie stosuje się wobec tzw. ozdrowieńców, a także osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Obowiązek kwarantanny, który wynika z decyzji administracyjnej, na którą B.P. ITAKA nie ma wpływu, jest okolicznością, która nie upoważnia do bezkosztowej rezygnacji lub zmiany rezerwacji. Co za tym idzie, rezygnacje i zmiany z imprez realizowanych w ww. okresie przyjmowane będą zgodnie z Warunkami Uczestnictwa.

W przypadku lotów realizowanych w okresie, który wiąże się z podróżą na lotnisko w czasie obowiązywania godziny policyjnej stoimy na stanowisku, że podróż na lotnisko wpisuje się w niezbędne potrzeby związane z bieżącymi sprawami życia codziennego (§26. ww. Rozporządzenia). Podkreślamy, że lotniska są otwarte, a loty odbywają się zgodnie z planem. Sugerujemy by Klienci udający się na lotnisko posiadali przy sobie wydruk dokumentów podróży.

Zgodnie z §7. Rozporządzenia obowiązkowa kwarantanna jest traktowana na równi z niezdolnością do pracy z tytułu przebywania na zwolnieniu lekarskim L4.

Jednocześnie biuro poinformowało, że jest w trakcie analizowania przedmiotowego Rozporządzenia, kierując się chęcią znalezienia jak najlepszych rozwiązań dla Klientów, w tym możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19. O wynikach będzie informować, tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Biuro Podróży TUI

Wyloty zaplanowane w okresie 28.12.2020 r. do 17.01.2021 r. będą się odbywać zgodnie z planem. W przypadku jakichkolwiek zmian klienci zostaną o tym niezwłocznie poinformowani.

Jeżeli w związku z wprowadzonymi ograniczeniami nie istnieje możliwość zrealizowania wyjazdu w zarezerwowanym terminie, biuro proponowało następujące rozwiązania:

  • dokonanie zmiany rezerwacji na dowolny kierunek z naszej oferty i przeksięgowanie na nią wpłaconych środków;
  • voucher do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych, ważny w ciągu roku od dnia, w którym miał się odbyć Państwa wyjazd. Data ważności Kuponu określa ostatni dzień, w którym można dokonać rezerwacji imprezy turystycznej;
  • anulacja rezerwacji i zwrot wpłaconych środków na wskazane przez Państwa konto w ciągu 14 dni.

Powyższe rozwiązanie dotyczyło jedynie klientów, którzy przekazali swoją odpowiedź niezwłocznie, najpóźniej do dnia 23.12.2020r. do godz. 18:00. Późniejsze zmiany dokonywane są już zgodnie z WIT.

Biuro Podróży Rainbow

Wszystkie zaplanowane w tym okresie wyloty odbywają się bez zmian. W szczególności realizowana bez zmian będzie np. operacja dreamlinerem na Dominikanę już od 26.12, zaplanowane wyloty czarterowe do Kenii, Egiptu, na Wyspy Kanaryjskie, itd.

Wszystkie potencjalne zmiany i rezygnacje odbywać się będą zgodnie z OWU.

Biuro Podróży Exim

Wszystkie imprezy turystyczne odbywają się zgodnie z planem a wprowadzenie kwarantanny nie wpływa na realizację imprezy.

Wszelkiego rodzaju anulacje oraz zmiany dokonywane będą zgodnie z OWU oraz możliwościami jakie daje linia lotnicza (w przypadku lotów rejsowych).

Klienci posiadający rezerwację na pobyty w hotelach w Polsce z terminem obejmującymi pobyty pomiędzy 28.12.2020 a 17.01.2021 r. zostaną poinformowani o anulowaniu rezerwacji z możliwością uzyskania zwrotu środków w ciągu 14 dni, wybrania vouchera na wartość wpłaty lub dokonania zmiany terminu wyjazdu.

Kwarantannie nie będą poddawane osoby, które przeszły już zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (wymagane zaświadczenie w j. polskim) lub wykonały szczepienie ochronne przeciwko COVID-19

W przepisach ustawy brak informacji o kwarantannie przy przekroczeniu granicy samochodem osobowym – oznacza to, że wszystkie wyloty z Berlina odbywają się bez przeszkód oraz obowiązkowej kwarantanny o ile powrót do Polski z Berlina odbędzie się samochodem osobowym.

źródło: materiały Biura Podróży Itaka, TUI, Rainbow, Exim

Następny artykuł