Kuba, samochód
Źródło: Obraz Alexander Rath z Pixabay

Kuba - fascynujący kraj, który bardzo chciałabym zwiedzić.

5 Listopada 2020

Gdzie chcielibyście polecieć na swoją pierwszą egzotyczną podróż po pandemii? Czy marzy Wam się jakiś bliski kierunek czy może odległy zakątek świata? Zawsze marzyłam o wielkich podróżach a Kuba to kraj który mnie inspiruje.

Zawsze marzyłam o wielkich podróżach a Kuba to kraj który mnie inspirował -Te rajskie plaże, niezwykle gorący, tropikalny klimat, wyjątkowa architektura, wiecznie uśmiechnięci i roztańczeni w rytm gorącej salsy mieszkańcy. Zabytkowe samochody oraz urokliwe miasteczka pełne śladów rewolucyjnej historii Kuby.

Informacje ogólne

Kuba to wyspa podłożona na morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Czas w stosunku do Polski to – 6 godzin przez cały rok. Lot traw około 11 godzin. Do wyjazdu potrzebna jest tylko Karta Turystyczna, którą wypełnia się na lotnisku oraz oczywiście paszport ważny minimum 6 miesięcy po przylocie do kraju. Lecąc na Kubę sczepienia nie są wymagane. Językiem urzędowym a także głównym używanym przez mieszkańców jest hiszpański. Na ten moment jeśli chcemy się wybrać na tą, piękną karaibską wyspę musimy wykonać testy PCR przeciw COVID-19.

Trochę historii

Ta wspaniała wyspa pewnie wielu z Was nie tylko kojarzy się z pięknymi plażami, ale również z Fidelem Castro, który objął władzę na Kubie w latach 50 – tych. Jeden z najdłużej panujących dyktatorów. Jego głównym wrogiem była Ameryka. Po objęciu władzy stał się okrutnym tyranem, a pod jego kontrolą Kuba zmieniła się z bogatego karaibskiego państwa w kraj biedny i niemal całkowicie odizolowany od świata. Zepsute relacje z USA sprawiły, że Kubę zaczęto na świecie postrzegać jako miejsce, które należy raczej omijać. Sytuacja od tamtej pory zdecydowanie się zmieniła. Po śmierci Fidela przywódcą Kuby został jego brat – Raul Castro. Pomimo, że kraj ten w dalszym ciągu pozostaje państwem komunistycznym, jest już o wiele bardziej otwarty na świat. Kuba odzyskała relacje dyplomatyczne z innymi krajami, a dla turystów jest miejscem bardzo przyjaznym.

Plaże

Lecąc na Kubę chciałabym przede wszystkim zobaczyć karaibskie plaże. Jeden z najpopularniejszych kurortów znajduje się właśnie w Varadero na półwyspie Hicacos w odległości ok. 150 kilometrów od Hawany. Znajdziemy tam wiele hoteli, piasek niemal białego koloru i niezwykle czystą i krystaliczną wodę.

Havanna- stolica wyspy

Podczas wycieczki trzeba zobaczyć wpisaną na listę UNESCO Hawanę z Placem Rewolucji. Stolica wyspy, stanowi centrum bogatej kultury wyspy. Miasto kontrastów i kolorów, tętniące życiem. Kupi się tu najlepsze na świecie cygara, skosztuje wyśmienitej kuchni i zobaczy piękne zabytki.

Zabytki które warto tu zboczyć:

Główny plac Starego Miasta, Muzeum Rewolucji Kubańskiej, Nadmorską promenadę Malecón, Katedrę Niepokalanego Poczęcia, czy Klasztor Santa Clara. Jednak będąc w Hawanie dobrze jest poświecić czas również nie tylko na zwiedzanie zabytków, ale również z lokalnym przewodnikiem przespacerować się po tych mniej znanych uliczkach. Wtedy poczujemy klimat tamtejszego miasta.

Park Narodowy Vale de Vinales

Uwielbiam przyrodę i wszystko co z nią związane dlatego będąc na Kubie chciałabym również zobaczyć Dolinę Vilnales. – to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Kubie. Dolina Viñales położona jest wśród niezwykłych formacji skalnych. Krajobraz porośniętych bujną zielenią, jaki roztacza się z krętej drogi prowadzącej do urokliwego miasteczka Viñales zapiera dech w piersiach. Znajduje się tu wiele jaskiń, częściowo udostępnionych do zwiedzania ,a kilka kilometrów od doliny zobaczyć można ogromne malowidło Mural de la Prehistoria powstałe na zlecenie Fidela Castro w latach 60. XX wieku. Przedstawia ono ewolucję człowieka aż do „człowieka socjalizmu”.

Co warto przywieźć

Skarbem narodowym Kuby są cygara i rum, to stąd pochodzą najlepsze uprawy tytoniu. Można je zakupić w normalnym państwowym sklepie. Warto również przywieść kawę , która nie jest już tak popularna , ale również jest jedną z najlepszych na świecie.

Kuchnia kubańska

Kuchnia kubańska jest pod silnym wpływem kuchni karaibskiej i hiszpańskiej. Daniem narodowym jest ryz z fasolą i dodatkami, kubańczycy lubią również wołowinę przygotowywaną na różne sposoby. Np.: Ropa vieja (w dosłownym tłumaczeniu: „stare ubranie”) – długo i wolno gotowana wołowina w sosie pomidorowym z siekaną papryką. Jest to jedno z najpopularniejszych dań do spróbowania. Owoce moża i ryby również cieszą się dużym powodzeniem na Kubie, np: Lobster / langosta – czyli homar, może być grillowany z czosnkiem lub duszony w sosie pomidorowym. Kubańczycy piją zazwyczaj rum lub piwo, ale warto również spróbować znane nam doskonale mojito,(woda, rum, cukier, mięta) które pochodzi właśnie z Kuby lub pina colada, słodki drink na bazie mleka i likieru kokosowego z rumem i sokiem ananasowym.

Zwiedzanie tej wyspy to przepis na niesamowitą przygodę, a o to przecież turystom chodzi.

Źródło: Materiały zaczerpnięte ze strony www.holacuba.pl,www.turystyka.wp.pl

Następny artykuł