Krynica Zdrój – świetne miejsce na wypoczynek i ukojenie nerwów!
W Polsce nie brakuje miejscowości w górach, które biją rekordy popularności wśród odwiedzających. Jednak tłumnie odwiedzane Krupówki w Zakopanem mogą zmęczyć i zniechęcić niejednego turystę. A może poszukać miejsca, które ma również wiele do zaoferowania i pozwoli nam na prawdziwy wypoczynek? Ja takie znalazłam i polecam każdemu kto potrzebuje chwili wytchnienia. A któż z nas o tym nie marzy?
Gdzie się znajduje? Miejscowość położona jest około 150 km na południe od Krakowa w Beskidzie Sądeckim. Czym się charakteryzuje? Dla mnie Krynica Zdrój jest idealnym miejscem na złapanie oddechu i ukojenie nerwów choćby tylko na weekend. Nie bez powodu jest to miejscowość uzdrowiskowa, a źródła wód leczniczych są nie do przecenienia. Ponadto jest to miejsce zadbane i eleganckie, które oferuje także wydarzenia kulturalne. Jeśli myślicie o prawdziwym wypoczynku w zielonym otoczeniu gór to strzał w dziesiątkę.
widoki z Góry Parkowej
archiwum prywatne Marzena Nowak
Poniżej najciekawsze atrakcje, które trzeba zobaczyć!
DEPTAK w centrum jest bardzo zadbany i ozdobiony figurami z roślin imponujących rozmiarów. Możemy tu spacerować wzdłuż długiej alei, lub usiąść na ławeczce i zrelaksować się.
Jak przystało na prawdziwe uzdrowisko mamy tu do wyboru kilka PIJALNI WÓD MINERALNYCH o właściwościach leczniczych. Pijalnia Główna – nie sposób ją ominąć, gdyż jest to duży, szklany budynek znajdujący się w centralnej części głównego deptaku. Została ona zbudowana w 1971 roku, a kilka lat temu odnowiona. Możemy tu skosztować wód: Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber. Pijalnia w Starych Łazienkach Mineralnych - jest zlokalizowana na końcu deptaka, przy wylocie na ulicę Kraszewskiego. Proponuje ona wody: Słotwinka, Jan, Tadeusz, Zdrój Główny i Zuber. Pijalnię „Mieczysław”, z wodą o tej samej nazwie, znajdziemy na deptaku w Starym Domu Zdrojowym. Pijalnię Jana (wody: Jan i Józef) odwiedzimy pod dolną stacją kolejki na Górę Parkową. Jest to drewniany budynek w ciemnym brązowym kolorze z kopułą. Pijalnia Słotwinka jest położona na terenie Parku Słotwińskiego i otwarta tylko w sezonie letnim. Pozostałe miejsca to źródła: „Bocianówka”, „Ciurkacz”, „Słoneczne”, Zdrój „Tadeusz” i „Źródełko miłości”. A jakie właściwości posiadają lokalne wody mineralne? Kryniczanka (stany stresowe, wzmacnia układ kostny), Jan (kamica nerkowa, stosowana jest również w leczeniu innych schorzeń nerek i dróg moczowych), Józef (niedokrwistość, ogólne wzmocnienie), Zuber (choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy, wątroba i drogi żółciowe), Słotwinka (nieżyty przewodu pokarmowego, choroby z niedoborem magnezu, choroby neurologiczne), Mieczysław (nieżyty żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy), Tadeusz (schorzenia układu krwiotwórczego, zalecana przy rekonwalescencji po chorobach zakaźnych). Większość z nich możemy już kupić w większych marketach, a moją ulubioną jest Słotwinka.
GÓRY I KOLEJE LINOWE To doskonały region również dla miłośników gór i zielonych krajobrazów, gdyż miasto z każdej strony otaczają pasma górskie. Najbliższe należą do wschodniej części Beskidu Sądeckiego, a widoki możemy podziwiać tu ze szczytu Jaworzyny Krynickiej (1114 m n. p. m.). Możemy zarówno wyjść pieszo, jak i wjechać kolejką gondolową (wiodącą z Czarnego Potoku na szczyt w czasie około 7 minut). Warto zaznaczyć, że jest to najdłuższa kolej tego typu w Polsce. W sezonie zimowym możemy również poszusować na nartach (na 7 trasach o różnym stopniu trudności). Natomiast kolejką linowo-terenową wyjedziemy wprost na szczyt Góry Parkowej, gdzie czekają na nas piękne pejzaże. W drogę powrotną warto wybrać się na spacer, gdyż czeka na nas kilka niespodzianek. Przede wszystkim ścieżki w pięknym lesie, stawy, altanki, czy Ławeczka Kraszewskiego. Jest to idealnie miejsce na krótki spacer i wypoczynek na łonie natury. Na Górze Parkowej znajduje się również świetna atrakcja dla dzieci - zjeżdżalnia pontonowa, a także „Rajskie Ślizgawki”. W okolicy napotkamy wiele atrakcji przyrodniczych, w tym aż 16 rezerwatów przyrody!
MULTIMEDIALNA FONTANNA Fontanny możemy podziwiać w Parku Duketa w godzinach 10-22, a pokazy świetlno-muzyczne: 12:00; 14:00; 16:00; 18:00; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30. Możemy tu usłyszeć twórczość takich artystów jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Johann Strauss, Wojciech Kilar, czy też muzykę z filmu Grek Zorba.
WIEŻA WIDOKOWA Jedyna taka w Polsce! Na czym polega jej wyjątkowość? Ścieżka i wieża widokowa wykonane są z akacji, a spacerując znajdujemy się w kornie drzew. Sama wieża ma 50 metrów wysokości!
ZABYTKOWE BUDYNKI W Krynicy Zdroju nie brakuje zabytkowych budowli, a najciekawsze z nich to drewniane wille z XIX wieku. Warto zobaczyć każdą z nich: Biała Róża, Biały Orzeł, Kosynier, Romanówka, Węgierska Korona, Wisła, Witoldówka, Romanówka (obecnie mieści się tu Muzeum Nikifora).
SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ – CERKWIE Dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem śś. Kosmy i Damiana w Bereście -zlokalizowana jest bezpośrednio przy głównej drodze Krynica – Grybów. Jest to cerkiew łemkowska, która jest uważana za jedną z najładniejszych w Beskidzie Niskim. Cerkiew prawosławną pw. św. Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego znajdziemy w Krynicy przy ulicy Cmentarnej (w przedsionku zabytkowy obraz ze sceną Sądu nad Chrystusem). Cerkiew parafialna bizantyjsko-ukraińska greckokatolicka p.w. św. Piotra i Pawła i Rzymskokatolicka p.w. Objawienia Pańskiego w Krynicy Dolnej – w niedziele odbywają się tu zarówno msze greckokatolickie i rzymskokatolickie. Warto również zajrzeć do Parku miniatur architektury drewnianej Beskidu Sądeckiego.
MUZEA Najbardziej znanym mieszkańcem uzdrowiska był Nikifor, który nawet zyskał przydomek Krynicki. Dziś możemy zwiedzać tu muzeum poświęcone oryginalnej postaci tego malarza prymitywisty i jego twórczości. Muzeum Nikifora znajduję się w pięknej zabytkowej wilii „Romanówka”. Natomiast Muzeum Zabawek „Bajka” to ciekawa propozycja nie tylko dla najmłodszych odwiedzających. Możemy obejrzeć tu około 3000 eksponatów z całego świata, które sięgają do 20 lat wstecz. Inne: Prywatne Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie "Łuczakówka" i Muzeum Turystyki Górskiej przy schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej.
FESTIWAL im. Jana Kiepury - w przeszłości Krynica była miejscem bardzo elitarnym, które przyciągało wielu artystów i ludzi kultury. Jej gośćmi byli między innymi: Jan Matejko, Henryk Sienkiewicz, czy Jan Kiepura. To właśnie tutaj odbywa się popularne muzyczne wydarzenie, czyli Festiwal im. Jana Kiepury. Warto podkreślić, iż organizowane jest corocznie od ponad 50 lat! Tradycyjnie w połowie sierpnia prezentowane są dzieła: opery, operetki, czy spektaklów baletowych i teatralnych. Muzyki możemy posłuchać też na deptaku, czy w Pijalni Głównej. A oto lista kilku zespołów, które uświetniły to wydarzenie swoim talentem: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Opera Śląska, Opera i Operetka Krakowska, Teatr Wielki z Łodzi, Operetka Wrocławskiej i Gliwicka, czy Teatr Muzyczny z Łodzi.
Pijalnia Jan
archiwum prywatne Marzena Nowak
AKTYWNY WYPOCZYNEK
SPACERY, WĘDRÓWKI GÓRSKIE, NORDIC WALKING - nie brakuje tu licznych szlaków turystycznych, ścieżek: spacerowych, edukacyjnych i przyrodniczych, a także wypożyczalni kijów do nordic walking.
PARK LINOWY – proponuje 8 różnych tras linowych z liczbą107 przeszkód, Skok Wahadłowy (Big Swing) z wysokości 17 metrów, czy ściankę wspinaczkową.
TRASY ROWEROWE – powstał tu ciekawy koncept na 8 tras rowerowych o łącznej długości około 125 kilometrów. Ich nazwy pochodzą od źródeł mineralnych, a każda z nich jest oznaczona innym kolorem: „Kryniczanka” (niebieska 9,4 km), „Zuber” (zielona 22,3 km), „Słotwinka” (fioletowa 4,6 km), „Tadeusz” (czarna 11,1 km), „Mieczysław” (brązowy 22 km), „Jan” (pomarańczowy 14,6 km), „Józef” (czerwona 14,6 km), „Karol” (żółta 25 km). Możemy też skorzystać z oferty wypożyczalni, która posiada 10 nowoczesnych rowerów elektrycznych.
OFF ROAD - WYCIECZKI 4X4 – to niezwykła przygoda nieutartymi szlakami, które są trudniej dostępne. Przejażdżka samochodami terenowymi odbywa się w lasach i górach, a widoki i wrażenia są gwarantowane!
KORTY TENISOWE - 3 korty znajdują się w obiekcie Sport Park Krynica.
BASENY – basen zewnętrzny, a także baseny kryte dostępne w sanatoriach i ośrodkach wypoczynkowych.
SPŁYWY PONTONEM I KAJKIEM – organizowane są wzdłuż rzeki Poprad i stanowią świetną atrakcję z dawką adrenaliny.
SPORTY ZIMOWE (NARTY I SNOWBOARD, ŁYŻWY) - w okresie zimowym Gmina Krynica Zdrój zaprasza wszystkich miłośników białego szaleństwa. Znajdziemy tu 6 stacji narciarskich (HENRYK SKI, Słotwiny Arena, Jaworzyna Krynicka - 7 tras zjazdowych, Tylicz Ski, Master Ski Tylicz, Wyciąg narciarski "Tomek-Ski" Tylicz). Ciekawą opcją jest również narciarstwo telemarkowe, którego naukę proponuje Szkoła Narciarska Słotwiny Arena. Dla zwolenników jazdy na łyżwach miasto oferuje pełnowymiarowe lodowisko znajdujące się w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.
QUESTING – jest to forma gry terenowej, która polega na tworzeniu tzw. questów (wypraw), czyli tras „spacerowych”. Uczestnicy otrzymują mapy, a nagrodą jest znalezienie ukrytego skarbu. Przykładowe tematy gier: „Sławni co w Krynicy mieszkali”, „Ciekawostki krynickiego deptaka”, „Tu, gdzie śpiewał Kiepura”. Jest to świetne połączenie odkrywania nowych miejsc w połączeniu ze spacerem po okolicy.
Pozostałe atrakcje w Krynicy Zdrój i okolicy to między innymi: Arena Łucznicza (połączenie paintballa i łucznictwa), Escape Room (pokoje zagadek), Jaskinie Solne, Mini Golf Park, Sankostrada (całoroczny tor saneczkowy), tor gokartowy, skatepark, jazda konna, a nawet windsurfing i kitesurfing.
figura żaby z roślin
archiwum prywatne Marzena Nowak
Myślę, że nie trzeba już bardziej przekonywać jak wyjątkowe i różnorodne jest to miejsce. Planując wyjazd na weekend, a nawet na dłuższy urlop każdy znajdzie oryginalną atrakcję dla siebie. A jeśli nie mamy ochoty na aktywny wypoczynek, to zawsze możemy pospacerować deptakiem popijając jedną z lokalnych wód mineralnych. Myślę, że taki relaks wyjdzie nam na zdrowie!
Następny artykuł