Morze, kamienie
Źródło: Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Kreta - królowa greckich wysp

16 Lutego 2021

Kreta kryje w sobie wiele niesamowitych miejsc, które na pewno skradną Twoje serce. Przepiękne laguny, wypełnione zabytkami miasta, pyszna kuchnia i wiele rewelacyjnych plaż. Nieustannie zachwyca co roku miliony turystów.

Kreta - wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską, nazywana ich królową. Kreteńczycy dumni ze swojego pochodzenia bardzo uprzejmi, niesamowicie gościnni i zawsze uśmiechnięci zapraszają do jej zwiedzania.

Knossos

Kreta to miejsce jedno z najstarszych kolebek cywilizacji i nadal można podziwiać tu wspaniałe zabytki. Największą atrakcją jest Pałac minojski w Knossos, który pochodzi z okresu 2000 - 1400 p.n.e. Ruiny pałacu najlepiej zachowane, odnawiane kilkakrotnie. Położone około 5 km od stolicy Krety Heraklionu. To tu według legendy, znajdował się labirynt zaprojektowany przez Dedosa, w którym Minos miał zamknąć Minotaura (czyli człowieka z głową byka).

Obraz davestem z PixabayObraz davestem z Pixabay

Wąwóz Samaria

Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas polecam wybrać się na trekkingową wycieczkę do Wąwozu Samaria. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiedzenie obuwie, przewiewne ubranie oraz dużo wody do picia, ponieważ to spacer około 5-6 godzinny, do przejścia jest 16 km. Wrażenie robią wielkie, kamienne skały ,niektóre osiągają wysokość 500 m, a także otaczający Park Narodowy Samaria zachwycający bogactwem flory i fauny. Jednym z charakterystycznych zwierząt, które można zobaczyć podczas wycieczki są dzikie kreteńskie kozy, które pojawią się czasem na skalistych szczytach gór. Turystów zachwycą tu przede wszystkich piękne, skaliste krajobrazy pełne malowniczych wąwozów.

Obraz eloneo z PixabayObraz eloneo z Pixabay

Laguna Balos

Wyjątkowe miejsce położone na północno-zachodnim krańcu wyspy. Można tam się dostać wykupując wycieczkę fakultatywną bądź wypożyczyć auto i dojechać samemu. Laguna Balos - to niezapomniane widoki zapierające dech w piersiach. Znajduje się tu też charakterystyczny różowy piasek, który dodaje wyjątkowości temu miejscu, morze mieni się kolorami turkusu. To jedna z najpiękniejszych plaż na Krecie, a nawet w całej Europie.

Obraz G M z PixabayObraz G M z Pixabay

Plaża Elafonissi

To druga przepiękna plaża położona na zachodzie Krety. Jej charakterystycznym elementem jest różowy mięciutki piasek, czysta turkusowa woda, delikatne fale i urzekający krajobraz to cudowne atuty tej plaży.

Obraz jarekgrafik z PixabayObraz jarekgrafik z Pixabay

Plaża Vai

Warto również nie zapomnieć o plaży Vai otoczonej imponującym lasem palmowym. Położona jest na wschodnim wybrzeżu Krety. To właśnie tam w latach 70-tych kręcono reklamę kokosowych batoników Bounty, co bardzo spopularyzowało to miejsce.

Obraz Walkerssk z PixabayObraz Walkerssk z Pixabay

Wyspa Spinalonga

Spinalonga to niewielka wyspa, która w wyniku trzęsienia ziemi około 1500 r. p.n.e odłączyła się od integralnej części Krety. Od 1903 Spinalonga była wyspą Trędowatych, była domem dla ok. 2000 chorych. Trędowaci żyli na niej, pracowali, uczyli się, uczestniczyli w mszach świętych, brali śluby i rodzili dzieci. Dziś Spinalonga jest atrakcją turystyczną – odwiedzają ją turyści przypływający na nią z miejscowości Elounda czy z Agios Nikolaos Największą budowlą na wyspie jest forteca z XVI wieku, obok której jest cmentarz z betonowymi grobami.

Obraz ERROR_420 z PixabayObraz ERROR_420 z Pixabay

Kreta to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przede wszystkich miłośnicy sportów wodnych i eskapad w góry, turystów uwielbiających błogie lenistwo, oraz tych ciekawych świata którzy lubią poznać trochę historii.

Źródło: www.travelplanet.pl

Następny artykuł