KRETA jak z bajki – czym wciąż przyciąga turystów? Prawdy i Mity.
Ta największa wyspa grecka położona na Morzu Śródziemnym jest od lat bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród wielu Polaków. Za co pokochali Kretę? Co tak bardzo przyciąga turystów na wyspę? Pięknem Krety zachwycał się nawet najsłynniejszy poeta grecki - Homer.
Nie na darmo mówi się „grecka gościnność”. Sposób na życie Greków to słynne „siga-siga” czyli nie spiesz się z niczym. Choć jeśli zapytamy mieszkańca wyspy o jego pochodzenie najpewniej odpowie, że jest Kreteńczykiem, dopiero po dłuższej chwili, że Grekiem. Do dzisiaj zachował się miejscowy dialekt językowy oraz lokalne tradycje kulturowe. Tu żyje się daną chwilą, co ma się zrobić jutro można zrobić i pojutrze, a może wcale? Chyba troszkę z tej filozofii Greków przydałoby się przełożyć do naszej codzienności?
Wyspa ma jedyny w swoim rodzaju charakter - jest kolebką cywilizacji europejskiej, przyciąga swoją tajemniczością. Kto choć raz był na Krecie, na pewno tu wróci. Ja odwiedziłam ją na razie dwukrotnie, a mnóstwo miejsc i tak jeszcze zostało mi do zobaczenia.
Kreta, dom nad morzem
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Herosi
Legenda o Zeusie nie jest jedyną, z której Kreta słynie. Zeus był najważniejszym bogiem w mitologii greckiej. Władał niebem, zsyłając na ziemię pioruny i gromy. Legenda mówi, że bogini płodności Reja, która była też matką Zeusa, uratowała go przed pożarciem przez męża Kronosa i ukryła w jednej z jaskiń na wyspie. Gdy ten dorósł, zmusił ojca do zwrócenia połkniętego rodzeństwa, uwolnił cyklopów, wygrał wojnę z gigantami i zasiadł na tronie Olimpu.
Każdy słyszał też opowieści o synu Zeusa i Europy - Minosie - królu Krety albo o słynnym labiryncie zbudowanym przez Dedala, w którym uwięziono Minotaura, czy o skrzydłach Ikara zbudowanych z ptasich piór i spojonych woskiem.
Długi sezon turystyczny
Panujący na wyspie śródziemnomorski klimat z suchym i gorącym latem, powoduje że turyści mogą cieszyć się tu wakacjami od kwietnia aż do października. Kreta jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą grecką, a położone na południu miasto Ierapetra uznawane jest nawet za najcieplejsze miasto Europejskie – wszystko dzięki bliskości Afryki Północnej.
Biura podróży proponują swoim klientom przeloty na wyspę czarterami na dwa lotniska: w Chanii – usytuowanej na zachodzie Krety oraz w Heraklionie – położonym w części wschodniej. Dzięki temu turyści nie muszą pokonywać dość sporych odległości między jej krańcami. Sam lot trwa niecałe trzy godziny.
Co do wymagań formalnych - wystarczy, że posiadamy ważny dokument tożsamości czyli dowód osobisty lub paszport. Na miejscu w hotelu pobrany zostanie od nas dodatkowo podatek turystyczny zależny od standardu hotelu (od 0,5 EUR do 4 EUR/pokój/doba). W tym roku, podążając za innymi krajami, Grecy wprowadzili dodatkowy wymóg obowiązkowych testów na Covid-19. Trzeba również wypełnić przed wylotem specjalny formularz PLF i otrzymuje się indywidualny kod QR, bez którego nie zostaniemy wpuszczeni na teren Grecji. Co będzie w przyszłym sezonie? Czas pokaże…
Co takiego ma w sobie Kreta, że wciąż cieszy się tak dużą popularnością?
Plaże jak z obrazka
Za jedną z najpiękniejszych plaż na Krecie uchodzi Elafonisi. To w rzeczywistości maleńka wysepka połączona z lądem malowniczą laguną i nosząca tą samą nazwę cudowna plaża z różowym piaskiem.
Kreta Elafonisi plaża
Obraz jarekgrafik z Pixabay
Nie można też zapomnieć o niezwykłej lagunie Balos, znajdującej się na półwyspie Gramvousa. Niesamowite widoki i turkus morza – to widok jedyny w swoim rodzaju, jak z magicznej pocztówki. Podobno kręcono tu nawet słynną niegdyś reklamę kokosowych batonów Bounty.
Balos laguna Kreta
Obraz Karl Egger z Pixabay
Chania
Moim zdaniem nie ma bardziej urokliwego od Chanii miasta na Krecie. Dla mnie ono ma duszę. Wystarczy przespacerować się promenadą wzdłuż morza, a zachwycą nas rozciągające się wokół widoki. Tętniące życiem klimatyczne uliczki przyciągną swoimi kolorami nie tylko miłośników bazarów i sklepików. Na każdym kroku odczuwa się długą i burzliwą historię miasta.
Chania, Kreta
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Jeśli chodzi o najbardziej rozpoznawalne miejsca niewątpliwie są nimi port wenecki i Meczet Janczarów pochodzący z XVII wieku a także zabytkowa latarnia morska. Chania nazywana jest też „grecką Wenecją”, to właśnie za czasów panowania Wenecjan osiągnęła swoją świetność.
Chania, promenada
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Wyspa trędowatych
Będąc na Krecie nie można nie wybrać się na rejs z Agios Nikolaos na Spinalongę. Ta maleńka wysepka położona jest około 20 km od wybrzeża w zatoce Mirabello. Ponad 50 lat stanowiła miejsce zesłania dla chorych na trąd. Słuchamy przewodnika jak zahipnotyzowani, chłoniemy każde zdanie o ich codziennym życiu, poznajemy tragiczne historie, zaglądamy w zakamarki ich domów i wzruszeni ocieramy ukradkiem łzę w oku.
Wyspa Spinalonga, Kreta, Wyspa trędowatych, historia
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Historia wyspy jest wciągająca, a mnie było na tyle mało, że po powrocie do domu przeczytałam jeszcze w tym temacie książkę Victorii Hislop „Wyspa”, którą bardzo serdecznie wszystkim pasjonatom Grecji i historii polecam.
Spinalonga, Kreta
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Wąwóz Samaria
Dla lubiących aktywny wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu proponuję trekking w usytuowanym w południowo-zachodniej części wyspy w paśmie górskim Lefka Ori, na terenie Parku Narodowego Samaria. Jest to najdłuższy suchy wąwóz w Europie, całkowita jego długość to 18 km, z czego 16 km udostępniono dla turystów. Przejście tej trasy powinno zająć około 6 godzin, idzie się głównie po kamieniach, dlatego dla niewprawionych taka wyprawa może wydawać się dość trudna a zakwasy - gwarantowane.
Wąwóz Samaria, Kreta
Obraz Alain LENNUYEUX z Pixabay
Pałac w Knossos
I na koniec gratka dla zapalonych archeologów - tuż obok stolicy Krety, Heraklionu, znajdują się ruiny minojskiego pałacu z XVIII w. p.n.e. Niektórzy twierdzą, że jest on mitycznym labiryntem, gdzie więziony był Minotaur.
Ruiny Pałacu w Knossos
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Ruiny są udostępnione do zwiedzania turystom, ale trzeba mieć na uwadze, że to co obecnie możemy zobaczyć, to głównie rekonstrukcja, wykonana przez odkrywcę pałacu, brytyjskiego archeologa Sir Arthura Evansa.
Ruiny Pałacu w Knossos
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny
Na zdrowie!
Kreta urzekła mnie swoją różnorodnością, mnogością miejsc wartych zobaczenia. Tutaj nie da się nudzić! Każdy znajdzie coś dla siebie – nie będą zawiedzeni miłośnicy plażowania, przyrody, zabytków ani nawet ci szukający rozrywki – Hersonissos czy Malia to miasta, gdzie w sezonie można imprezować do białego rana.
Kuchnia grecka smakuje wyśmienicie – owoce morza, pieczona, gotowana lub grillowana jagnięcina, tzatziki czy słynna sałatka horiatiki znana raczej jako „sałatka grecka” - tego trzeba koniecznie skosztować. Duże ilości warzyw, świeżych owoców, ryb – sprawiają że uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie.
A co przywieźć z Krety? Ja wracam stamtąd z oliwą z oliwek, słodką baklavą i dobrym winem. A w Polsce często wyczekuję tygodnia greckiego w Lidlu i zaopatruję się w kilka sprawdzonych już składników. Upsss chyba zrobiłam właśnie reklamę jednemu z marketów…
Następny artykuł