morze, plaża
Źródło: Obraz Joaśka Surowiec z Pixabay

Kos - co warto zwiedzić na wyspie? Atrakcje i ciekawe miejsca.

11 Grudnia 2020

Wyspa Kos, chociaż niewielka, kryje prawdziwe bogactwo krajobrazów i zabytków. Przepiękne plaże, zielone winnice, gaje oliwne i sady, porty oraz miasteczka ze starożytnymi ruinami.

Swoje rodzinne wakacje zaczęliśmy na Wyspie Kos. Archipelag położony jest na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji. Kos zachwyca wieloma zabytkami architektonicznymi, krajobrazami oraz plażami stąd nasza decyzja o wyjeździe na tą wyspę. Nasz objazd wyspy zaczęliśmy od stolicy.

Stolica wyspy

Miasto Kos - to również stolica wyspy z pięknym i urokliwym portem. Jedno z najpiękniejszych według mnie miejsc na wyspie - zachwyciły mnie malownicze łódki, piękny krajobraz i mnóstwo tawern. Stąd rozpościera się również piękny krajobraz na Turcję oraz greckie inne wyspy. W centralnej części miasta znajduje się Plac Wolności, Meczety oraz Starożytny Amfiteatr; znajdziemy tu również muzeum archeologiczne w którym podziwiać możemy hellenistyczne i rzymskie rzeźby, oraz Zamek Jonitów - siedzibę Zakonu Rycerskiego, najlepiej zachowaną, powstałą w XIV wieku.

Miasto KosMiasto Kos
Obraz Evgeny Kulakov z Pixabay

Asklepiejon

Następnie udaliśmy się na południe, cztery kilometry od stolicy znajduje się Asklepiejon. To właśnie tu z dala od miasta w otoczeniu lasów po śmierci słynnego medyka Hipokratesa powstał szpital, uzdrowisko i słynna szkoła Hipokratesa. Możemy zobaczyć tu ruiny dwóch świątyń Asklepiosa, święte źródło i łaźnie.

AsklepiejonAsklepiejon
Obraz André Botelho z Pixabay

Wioska Zia

Żeby tu dojechać trzeba się trochę natrudzić po krętych drogach, ale uważam że warto. Wioska położona na zboczach gór Dikeos, przyciąga turystów najpiękniejszymi zachodami słońca oraz zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Znajduje się tu wiele sklepów z pamiątkami, klimatyczne restauracje z tradycyjnym jedzeniem oraz park przyrody.

Piękne plaże

Na Kosie w większości tereny są górzyste co sprawia, że plaże są kamieniste bądź żwirowe, jednak i tu można znaleźć szerokie i piaszczyste. Najpiękniejsze znajdują się przede wszystkim na południowym zachodzie wyspy. Paradise Beach - złoty piasek, krystalicznie, ciepłe morze mieniąca się kolorami turkusu. Równie piękna i imponująca jest plaża Camel Beach, położona około 6 km od Kefalos, latem przyciąga mnóstwo turystów. Natomiast najdłuższa plaża znajduje się w miejscowości Tigaki na północy wyspy, ciągnie się około 10 kilometrów. Z drobnym złocistym piaskiem otoczona drzewkami oliwkowymi.

Embros Therma

Czyli Naturalne Termy - wioska położona około 8 km od Kos. Na niewielkiej kameralnej plaży znajdują się groty skalne, z których wydobywają się gorące źródła termalne z właściwościami leczniczymi. Naturalne SPA dla wszystkich pragnących odprężenia i relaksu.

Kardamena

Ostatni punkt naszej przygody, miasto położone na południu wyspy, z niewielkim uroczym portem. Kameralna kiedyś wioska rybacka dziś stała się popularnym miejscem na wyspie i tętniąca życiem miejscowością z licznymi tawernami, sklepami, barami oraz hotelami.

Następny artykuł