brescia-4931140_1920
Źródło: Obraz rottonara z Pixabay

Koronawirus. Zamieszki w Neapolu i Rzymie, nowy dekret Premiera Włoch

26 Października 2020

Zamknięte kina, restauracje, siłownie, zakaz wesel, zakaz spożywania pożywienia w otwartej przestrzeni publicznej. Chcesz wiedzieć czy zamknięte są również muzea? Co dzieje się we Włoszech? Nowy dekret Premiera Włoch, wprowadzający nowe obostrzenia spowodowane pandemią koronawirusa przyczynił się do ogólnokrajowych protestów. Przedstawione w nim obostrzenia będą obowiązywać do 24 listopada.

Premier Włoch Giuseppe Conte podpisał nowy dekret w niedzielę rano. „Rząd postawił sobie jasny cel: chcemy mieć krzywą epidemiczną pod kontrolą. Tylko w ten sposób zdołamy panować nad pandemią i nie zostać przez nią przytłoczeni" - oświadczył Conte. Położył nacisk na to, że jedynie w ten sposób uda się zapobiec drugiemu generalnemu lockdownowi. „Kraj nie może sobie więcej na to pozwolić" - dodał. „Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić zdrowie i gospodarkę. Stąd potrzeba wprowadzenia bardziej restrykcyjnych kroków" - wyjaśnił.

Zamknięte zostaną kina, teatry, kasyna, parki rozrywki, siłownie, kluby fitness, spa i baseny, a także w dalszym ciągu wszelkie lokale rozrywkowe i dyskoteki. Otwarte pozostaną muzea.

Restauracje i bary w całym kraju będą czynne tylko do godziny 18:00, ale - to jedyne ustępstwo rządu - nie będą zamykane w niedziele. Przy jednym stoliku restauracyjnym nie będzie mogło usiąść więcej niż cztery osoby, z wyjątkiem większych rodzin. Po godzinie 18:00 lokale mogą dostarczać żywność do domów i sprzedawać ją na wynos. Również po tej godzinie zabroniona będzie konsumpcja żywności i napojów na otwartej przestrzeni publicznej.

Obiekty handlowe i noclegowe mogą funkcjonować normalnie przy zachowaniu obowiązujących wymogów sanitarnych. Wprowadzono zakaz wesel. Tym samym uchylony został przepis sprzed tygodnia, ograniczający liczbę ich uczestników do 30.

Zawieszone zostały zawody sportowe z wyjątkiem profesjonalnych na poziomie krajowym. Wszystkie kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie w formie internetowych połączeń.

Podtrzymano wprowadzony wcześniej obowiązek noszenia maseczek wszędzie w miejscach publicznych. Zwolnione z niego są dzieci poniżej 6 roku życia, osoby uprawiające sport oraz w uzasadnionych przypadkach osoby niepełnosprawne.

Przeciw nowym obostrzeniom zaprotestowali licznie mieszkańcy Włoch, szczególnie gwałtownie w Rzymie i Neapolu, gdzie doszło do starć z policją.

W sobotę odnotowano największą od wybuchu epidemii liczbę nowych zakażeń – prawie 20 tys. (w tym 5 tys. w Lombardii), prawie 800 z nich wymaga opieki szpitalnej. Zmarło też aż 151 osób (łączna liczba ofiar epidemii przekroczyła 37,2 tys.). Liczba pacjentów z koronawirusem na OIOM-ach wzrosła do 1128.

źródło: https://wyborcza.pl/

Następny artykuł