Karnawał Rio - tancerka
Źródło: Obraz 489327 z Pixabay

Karnawał w Rio de Janeiro przełożony - powodem COVID-19.

3 Października 2020

Słynny Karnawał w Rio de Janeiro, który miał odbyć się w lutym 2021 roku, został przełożony., powodem COVID-19. W Brazylii liczba zakażonych sięga już prawie 5 mln osób. Nie określono alternatywnego terminu imprezy.

Organizatorzy karnawału na tą chwilę nie określili alternatywnego terminu w jakim miałby się odbyć. „Szukamy alternatywnego rozwiązania, czegoś, co byłoby korzystne dla miasta, a zarazem bezpieczne, lecz nie mamy wystarczającej pewności, by wyznaczać datę" – oświadczył Jorge Castanheira, prezes Ligi Samby (Liesa). Przyznał też, że nie chcą całkowicie zrezygnować z karnawału, w grę wchodzi przeniesienie go na inny miesiąc.

Karnawał w Rio to jedna z najbardziej popularnych i dochodowych imprez rozrywkowo-turystycznych na świecie, przyciąga miliony turystów. Według Krajowej Konfederacji Handlu Usług i Turystyki (NCN) zeszłoroczny karnawał przyniósł ponad miliard dolarów zysku - o 26% więcej niż rok wcześniej. Na ulicach miasta tańczyło 7 milionów osób, ponad milion z nich przyjechało do Brazylii z zagranicy.

Karnawal w Rio de JaneiroKarnawal w Rio de Janeiro
Obraz Monica Volpin z Pixabay

W tym roku zyski miały osiągnąć prawie półtora miliarda dolarów. Tyle też - zgodnie z prognozami NCN - wyniosą tegoroczne straty z powodu odwołania imprezy. Najwięcej straci gastronomia - 873 mln dolarów, transport - ponad 236 mln dolarów, a hotele i pensjonaty - 156,6 mln dolarów.

Liczba zakażonych COVID-19 zbliża się do 5 mln

Wg informacji PAP w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano w Brazylii 33431 nowych przypadków koronawirusa, 708 osób zmarło - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia wczoraj wieczorem. Łączna liczba potwierdzonych przypadków infekcji Covid-19 wzrosła do 4 mln 880 tys. 523 a zgonów do 145 tys.388. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie, po Stanach Zjednoczonych. Pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach. (PAP).

Następny artykuł