Kambodża Angkor Wat
Źródło: Obraz Binh Dang Nam z Pixabay

Kambodża – Kraj wielu kontrastów. Zabytki i krzywda ludzka.

24 Października 2020

Kambodża to kraj położony nad zatoką Tajlandzką w południowo - wschodniej Azji... Kraj kontrastów, z jednej strony to niesamowite zabytki wpisane na światową listę UNESCO a z drugiej strony bardzo biedny kraj z bolesną historią.

Angkor Wat

Kiedy jechałam do Kambodży moim celem było zobaczyć słynne Angkor Wat .

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża Angkor WatZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża Angkor Wat
projektwypoczynek.pl

Ten imponujący kompleks ruin był siedzibą władców dawnego królestwa Khmerów i jest przykładem wyjątkowej architektury khmerskiej. W języku khmerskim Angkor oznacza miasto a Wat oznacza świątynie – zatem nazwa Angkor Wat to miasto Świątyń i pomiędzy IX a XV wiekiem było największym miastem świata liczącym około miliona osób.

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska KambodżaZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża
projektwypoczynek.pl

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska KambodżaZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża
projektwypoczynek.pl

Mury pałaców i świątyń, są zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z historii i życia codziennego mieszkańców potężnego królestwa. Otaczające ruiny dżungla oplata kamienne mury i sprawie niesamowite wrażenie. Wybudowanie tak olbrzymiego miasta było ogromnym przedsięwzięciem, budowano wszystko bez użycia maszyn – ręcznie, pomoc w transportowaniu materiałów dostarczały słonie a płaskorzeźby wykonało kilka tysięcy artystów-rzemieślników. Na taką budowę mogło pozwolić sobie tylko bogate i silne państwo. Wybudowanie Angkor Wat zapoczątkowało nową tradycję Khmerów – każdy kolejny władca miał obowiązek wznieść przynajmniej jedną świątynię - Imperium Khmerów rosło w siłę i bogactwo, jednak upadło i do dziś nikt nie zna prawdziwego powodu schyłku tej cywilizacji. Przetrwały za to wspaniałe budowle, które zaginęły w dżungli i dopiero w XIX wieku francuski podróżnik Henri Mouhot przywrócił pamięć o wielkim kompleksie świątynnym. W obecnych czasach kompleks Świątyń Angkor Wat jest na mapie wielu podróżników i turystów – jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, gdzie trzeba poczuć spokój i ciszę, zobaczyć ogrom tego miejsca… .

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska KambodżaZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża
projektwypoczynek.pl

Czerwoni Khmerowie

Jednak Kambodża to też dzisiejsze życie – kraj zrujnowany politycznie, gospodarczo i ekonomicznie. Historia nie tak odległa, gdyż w roku 1975 po wojnie domowej zdobyli władzę Czerwoni Khmerowie. Ruch komunistyczny pod rządami Pol Pota zakładał wymordowanie i zniszczenie inteligencji oraz duchowieństwa. Zamknięto szkoły, szpitale, zakłady pracy. Ludzi zmuszono do odejścia z miasta i ukrywania się na wsi. Nowe państwo miało być odcięte od świata, miało być krajem bezklasowym, pozbawionym inteligentnych ludzi i religii. W ciągu 4 lat reżimu wymordowano nawet 3 miliony ludzi. Ludzie byli zabijani i torturowani w okrutny sposób. W wyniszczonym przez komunizm kraju zapanował głód i bieda – na masową skalę szerzył się kanibalizm. Ludzie zjadali szczury, robaki ale nawet sami siebie… .

W 1979 roku do Kambodży wjechały wojska wietnamskie i reżim czerwonych Khmerów został obalony, Pol Pot ukrył się w dżungli, został znaleziony i otruty a partyzanci kontynuowali swoją misję z ukrycia do 1998 roku. Do dnia dzisiejszego nie wszyscy zbrodniarze odpowiedzieli za swoje czyny.

Kambodża obecnie

Kraj ciągle nie może się podnieść się z biedy i ruiny. Brak odpowiedniej służby zdrowia, edukacji, pracy sprawia że ludność kambodżańska żyje na skraju ubóstwa. Trudna sytuacja finansowa spowodowała rozwój na szeroką skalę seks turystyki. Młode dziewczynki – często 7-8 letnie zostają sprzedane przez swoje rodziny, swoje matki do domów publicznych. Muszą swoją pracą opłacić naukę brata, spłacić długi, zarobić na jedzenie dla rodziny. ..

Młode i początkujące dziewczynki często przetrzymywane są w zamknięciu. Za nieposłuszeństwo karane są przypalaniem skóry, elektrowstrząsami, zamykane w piwnicy bez okien, przymocowane łańcuchami całe nagie, wykorzystywane w brutalny sposób.

Najbardziej pożądane są dziewice. Według rozpowszechnionego w regionie przekonania, gwałcenie dziewicy przez tydzień wzmacnia siły witalne i męskość, przedłuża życie, wybiela skórę, a nawet leczy z AIDS. Po tygodniu dziewczynki, które przeżyją są zszywane bez znieczulenia i sprzedawane dalej jako dziewice do wykorzystania.

Spacerując po ulicach stolicy Kambodży - Phnom Penh można na własne oczy zobaczyć jak dużo w mieście jest domów publicznych – legalnych. Widać na ulicy mężczyzn w sile wieku – przede wszystkim pochodzących z Anglii, Holandii , Belgii, z Niemiec spacerujący po ulicach z dziewczynkami w wieku 12 lat. Widok twarzy tych dzieci, historia opowiedziana przez przewodnika skłoniła mnie do przeczytania historii dziewcząt, które przeżyły piekło zamknięcia i pracy w domach publicznych. Zobaczyłam prawdziwy obraz dzisiejszego Państwa –Kambodży.

Jadąc w wymarzoną podróż aby zobaczyć zaginione świątynie nie spodziewałam się, że zobaczę świat tak zniszczony, tak ogromna biedę dzieci, głód i do dziś panujące skutki zniszczenia tego pięknego kraju….

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska KambodżaZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża
projektwypoczynek.pl

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska KambodżaZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża
projektwypoczynek.pl

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska KambodżaZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Kambodża
projektwypoczynek.pl

Pozostaje pytanie jak w XXI wieku możne istnieć taka krzywda dzieci? Oczywiście coraz więcej organizacji stara się je ratować, jednak nadal nie jest to proste i turystyka z ich wykorzystaniem kwitnie. Europejczycy płacą za te usługi bardzo dużo a ludzie, którzy organizują te usługi szybko się bogacą. Ciężko zatrzymać ten proceder ale świat musi mieć wiedzę na temat krzywdy tych dzieci… .

Była to jedna moich najbardziej niesamowitych podróży, która na zawsze pozostanie w mojej pamięci... .

Następny artykuł