kuchnia śląska
Źródło: Obraz Karolina Grabowska z Pixabay

Jubileuszowa edycja Festiwalu „Śląskie Smaki”

22 Maja 2021

Tegoroczna edycja imprezy jest jubileuszowa. XV Festiwal Śląskie Smaki odbędzie się w niedzielę 13 czerwca na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu.

Festiwal Śląskie Smaki

Jubileuszowa, 15-ta edycja festiwalu w przepięknej scenerii to wydarzenie dla miłośników śląskiej kuchni. Podróże kulinarne na Śląsk dobrze zaplanować na czas trwania festiwalu.
Organizatorzy to Śląska Organizacja Turystyczna, Powiat Raciborski oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Uczestnicy festiwalu Śląskie Smaki zmierzą się w 3 kategoriach : potrawa i produkt inspirowany tradycją, potrawa regionalna i produkt lokalny, walcząc o Złotą, Srebrną lub Brązową

Zopaskę, czyli fartuch.

W ramach wielu pokazów kulinarnych odbędzie się Bitwa Smaków. Publiczność zebrana na dziedzińcu zamku będzie mogła posmakować jej efektów. Produktem wiodącym bitwy będzie piwo od partnera festiwalu, czyli Browaru Zamkowego Racibórz

Regionalna kuchnia śląska

Festiwal Śląskie Smaki to okazja do skosztowania lokalnych produktów bezpośrednio od producentów i dań regionalnych np. z restauracji ze Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki”, czyli posiadacza Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej. Na imprezie można będzie spotkać reprezentantów kuchni wielu regionów województwa, jak kuchni beskidzkiej czy jurajskiej.
Festiwal ma także bardzo bogaty program artystyczny. Wystąpią zespoły VIDEO i Singers, będzie Krzysztof Respondek, na zakończenie tradycyjnie odbędzie się koncert galowy Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”.

Promocja śląskiej kuchni

Prezes zarządu Śląskiej Organizacji Turystycznej Adam Wawoczny zaznacza, że Festiwal “Śląskie Smaki” ma promować kuchnię regionalną i podtrzymywać tradycje kulinarne. Kuchnia śląska choć jest bardzo tradycyjna, ma też wiele aktualnych trendów związanych z żywieniem.
Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda zauważa, że Racibórz już drugi raz gości Festiwal Śląskie Smaki, tym razem w szczególnym dla powiatu miejscu. Jest to spotkanie tradycji warzenia piwa od 1532 roku z wielowiekową kulturą.

Źródło : https://www.waszaturystyka.pl

Następny artykuł