Japonia
Źródło: Obraz Sasin Tipchai z Pixabay

Japonia uznała Polskę jako kraj wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem

28 Marca 2021

Japonia podała do publicznej informacji szczegóły dotyczące zaostrzenia przepisów wjazdowych dla niektórych krajów europejskich. Na liście krajów ze zwiększonym ryzykiem zarażania na koronawirusa znalazła się Polska oraz Czechy, Węgry, Luksemburg i Estonia.

Japonia postanowiła znieść stan wyjątkowy w kraju jednak społeczeństwo nadal obawia się powrotu pandemii a rząd ostrzega mieszkańców przed kolejną falą zakażeń. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do przestrzegania obostrzeń. Warto przypomnieć, że Japończycy to bardzo zdyscyplinowany naród i do wszystkich przepisów mieszkańcy się stosują.

Turyści obecnie nie są mile widziani w kraju. Aby przekroczyć granicę trzeba dostosować się do rygorystycznych przepisów wprowadzonych w okresie pandemii. Polska, Węgry, Estonia, Luksemburg, Czechy ale również Liban i Pakistan dodane zostały do czerwonej listy krajów, które Japonia uważa za szczególnie niebezpieczne ze względu na liczbę zakażeń koronawirusem.

Na stronie https://www.gov.pl/ znajdują się przepisy obowiązujące obecnie przy wjeździe do Japonii. Na dzień dzisiejszy nie wjedzie do kraju nikt, kto nie posiada wizy, ruch bezwizowy wstrzymano również dla obywateli Polski. Wizę może wydać Ambasada Japonii, która znajduje się w Warszawie. Po przekroczeniu granicy japońskiej konieczne jest poddanie się 14-dniowej kwarantannie. Osoby poddawane izolacji nie mogą korzystać z taksówek oraz transportu publicznego.

Osoby przylatujące z krajów, gdzie wykryto nowe warianty koronawirusów zobowiązane są do przejścia dodatkowego badania, skupionego na mutacjach choroby. Testy mają być wykonywane 3 dni po przekroczeniu granicy. Rząd Japonii zastanawia się nad możliwością zatrudnienia prywatnych firm, których rolą będzie sprawdzanie czy podróżni stosują się do zasad obowiązkowej kwarantanny. Przylecieć do Japonii po uzyskaniu negatywnego testu na COVID-19 mogą jedynie obcokrajowcy, którzy posiadają status rezydenta tego kraju.

Obecnie w Japonii nie obowiązuje zakaz przemieszczania się. Następuje stopniowe łagodzenie restrykcji w regionach, które uznawane były za najbardziej zagrożone Covid-19. Bary i restauracje mogą być otwarte w obszarze metropolitalnym i prefekturach Chiba and Saitama oraz Kanagawa do godziny 20:00, o czym niedawno przypominał premier Japonii Yoshihide Suga.

źródło: gov.pl; pap.pl

Następny artykuł