Jak możemy dać sobie wsparcie?
W sytuacjach gdy dzieje się zbyt dużo i za szybko możemy czuć się przytłoczeni, zagubieni, zalęknieni, bezsilni, spanikowani itp
W sytuacjach gdy dzieje się zbyt dużo i za szybko możemy czuć się przytłoczeni, zagubieni, zalęknieni, bezsilni, spanikowani itp. Nasz układ nerwowy może wówczas skorzystać z reakcji wycofania, agresji, odrealnienia, kompulsywnego jedzenia, spania itp.
Aby nie popaść w mechanizmy obronne wymienione powyżej, możemy pokazać naszemu układowi nerwowemu nowe rozwiązanie, które dadzą nowe doznania i uczucia.
Uważność na stopy.
Jeśli jestesmy w pracy, w domu, lub poprostu wolimy pozostać w zamkniętym pomieszczeniu ( u niektórych osób wywołuje to większe poczucie bezpieczeństwa i kontroli) dobrze jest sprawić by stopy były neutralne bądź ciepłe. Można pomóc im atomasażem lub polać ciepłą wodą.
Usiądźmy wygodnie, czując,że plecy mają podparcie. Pozwólmy na odczucia , w którym rejonie czujemy wsparcie na plecach, czy jest to twarda czy miękka struktura
Poczucie bezpieczeństwa.
Doskonałym ćwiczeniem jest skrzyżowanie ramion tak, by objąć się samemu. Dłonie obejmują barki lub ramiona.
Posiedzieć chwilę w tej pozycji, herbata, koc mogą być pomocne. Poczujmy czy płynie jakieś wsparcie, ukojenie. Ciało może poczuć się zaopiekowane, utulone. Dłuższa chwila w takiej pozycji, może zmienić tętno, napięcie narządów i mięśni. Możemy poczuć ciepło w niektórych rejonach ciała, wzruszenie.
Jest to uwalniające wiedzieć i doświadczyć tego, że sami możemy dać sobie wsparcie, możemy poczuć się zaopiekowani.
Następny artykuł