Izrael
Źródło: Obraz Judith Scharnowski z Pixabay

Izrael otwiera Hotele tylko dla osób zaszczepionych

19 Lutego 2021

Izrael rozpoczyna powolne odmrażanie gospodarki i turystki. Restrykcje zostaną znoszone dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepienia przeciwko Covid-19.

Izrael, szczepienia

Państwo Izrael jest wzorem dla innych państw jeżeli chodzi o tempo szczepień. Jak podaje Reuters, według obecnego stanu około 41 procent obywateli Izraela przyjęło minimum jedną dawkę szczepionki, wyprodukowanej przez firmę Pfizer.

otwarcie hoteli, siłowni, zielony paszport

Po 20 lutego planowane jest otwarcie hoteli i siłowni a początkiem marca swoją działalność wznowić będą mogły kawiarnie i restauracje, następnie również turystyka. Wstęp do otwartych obiektów będzie możliwy za okazaniem „zielonego paszportu”, czyli potwierdzenia informacji o zaszczepieniu. Będzie on widoczny w specjalnej aplikacji izraelskiego ministerstwa zdrowia, która zostanie aktywowana w najbliższych dniach. Izrael stanie się tym samym pierwszym państwem na świecie, który odmrozi część restrykcji tylko dla zaszczepionych. Profesor Nachman Ash z rządowego zespołu koordynacyjnego ds. pandemii rekomenduje stopniowe i ostrożne otwieranie gospodarki, aby nie wywołać kolejnej fali pandemii i kolejnego lockdownu.

Możliwe podróże do Grecji i na Cypr

Izrael ponownie zamknął swoją gospodarkę kilka tygodni temu z powodu kolejnego wzrostu liczby zachorowań. Od 26 stycznia obowiązuje tam m.in. niemal całkowity zakaz lotów. Mimo to władze państwa zaczynają rozmowy z niektórymi krajami na temat otwarcia turystyki. Zapadła już decyzja o podróżach, do Grecji a w niedzielę podobne porozumienie Izrael podpisał z Cyprem.

Przywileje dla osób zaszczepionych wzbudzają spore kontrowersje. Przeciwnicy takich decyzji, są zdania, że mamy tu do czynienia z dyskryminacją obywateli, którzy nie mogą, nie zdążyli lub nie chcą się zaszczepić. Izrael szacuje, że do końca lutego przynajmniej, co trzeci obywateli Izraela otrzyma pełne dwie dawki szczepień, a do końca marca w pełni zaszczepiona będzie połowa obywateli tego kraju. Szczepienia są szansą na powrót do normalnego życia i odmrożenia gospodarki, większej części społeczeństwa Izraelskiego nie trzeba specjalnie namawiać na przyjęcie szczepionki.

Źródło: Fly4Free

Następny artykuł