Islandia
Źródło: Obraz Pexels z Pixabay

Islandia - otwarcie granic dla zaszczepionych i ozdrowieńców

27 Marca 2021

Islandia rozpoczęła luzować przepisy graniczne dla osób przylatujących do kraju ale tylko dla osób zaczepionych preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków lub tzw. ozdrowieńców. Osoby takie nie muszą okazać negatywnego wyniku testu podczas kontroli granicznej i nie będą skierowani na kwarantannę.

Do niedawna każda osoba przylatująca na Islandię musiała udać się kwarantannę lub okazać negatywny wynik testu na COVID-19 podczas przekraczania granicy. Luzowanie obostrzeń rozpoczęło się w styczniu 2021 roku, rząd Islandii zwolnił z obostrzeń osoby, które zostały zaszczepione i są obywatelami Unii Europejskiej. Teraz Islandia idzie o krok dalej i wpuszcza na swoje terytorium ozdrowieńców oraz osoby, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19, nawet jeśli nie są obywatelami UE.

Nowe przepisy wjazdu na Islandię obowiązują od 18 marca 2021 roku.

Naczelny epidemiolog Islandii - Thórólfur Gudnason powiedział: „Nasze doświadczenie oraz najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że osoby zaszczepione praktycznie nie stanowią zagrożenia w kontekście transmisji wirusa. Dotyczy to zarówno osób zaszczepionych jak i tych, którzy przeszli chorobę."

Wyjaśnił również, dlaczego Islandia zdecydowała się rozszerzyć luzowanie obostrzeń na wszystkich turystów, a nie tylko obywateli UE: „Kiedy ludzie są odporni na COVID-19 za pomocą tych samych szczepionek, produkowanych przez te same firmy farmaceutyczne nie ma żadnych przesłanek, żeby otwierać granice tylko dla Europejczyków. Nie ma medycznego uzasadnienia, aby dyskryminować osoby tylko ze względu na miejsce, gdzie otrzymali zastrzyk. Stąd też decyzja o otwarciu kraju dla wszystkich."

Zasady wjazdu na Islandię dla niezaszczepionych:

  • Przede wszystkim na 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu wykonać musi test PCR na obecność COVID-19.
  • Po wylądowaniu i okazaniu wyniku badania, konieczne jest poddanie się obowiązkowej 5-6 dniowej kwarantannie.
  • Następnie zostanie wykonywany ponowny test na koronawirusa. Po okazaniu dwóch negatywnych wyników będzie można opuścić miejsce izolacji.

Wszystkie osoby zobowiązane są do zachowywania dystansu oraz zakrywania ust i nosa maseczkami w miejscach publicznych, a także w masowych środkach transportu.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że restauracje (działać mogą tylko do godziny 23:00), kina czy kawiarnie pozostają otwarte, turyści mogą z nich swobodnie korzystać, jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego. W zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 50 osób.

Źródło: pasazer.com

Następny artykuł