Żyrafa na Safarii Kenia
Źródło: Obraz Christine Sponchia z Pixabay

Halo Kenia - czy podróż na Safari jest bezpieczna?

6 Grudnia 2020

Kenia to jedno z najpiękniejszych krajów na świecie. Posiada różnorodne krajobrazy, niesamowitą przyrodę i cudownych mieszkańców -  to naprawdę wyjątkowe miejsce na ziemi. Kenia to też safari i niesamowita, bezpieczna przygoda.

Ale czy w obecnym czasie do Kenii można lecieć? Czy jest to bezpieczne? Spróbuje odpowiedzieć na te nurtujące wszystkich pytania.

1. Czy do Kenii można lecieć?

Tak, w obecnym czasie lot do Kenii jest możliwy. Rząd kenijski opracował zestaw wytycznych w zakresie bezpieczeństwa (podróż samolotem, wjazd i przemieszczanie się w Kenii). Wytyczne te zakładają m.in. konieczność korzystania z maseczki przez cały czas trwania lotu. Obowiązkowe jest okazanie przy wjeździe do Kenii negatywnego wyniku testu RT-PCR na koronawirusa wykonanego na maksymalnie 96 h przed lotem, będzie również sprawdzana temperatura ciała. Od dnia 8 sierpnia Polska została dodana do listy krajów zwolnionych z kwarantanny, zatem osoby podróżujące z Polski, przy spełnieniu wskazanych wyżej wymogów, będą zwolnione z kwarantanny przy wjeździe do Kenii.
Osoby podróżujące do Kenii są zobowiązane do wypełnienia https://ears.health.go.ke/airline_registration/ i okazania wygenerowanego kodu QR na lotnisku. Od 01 stycznia 2021 roku rząd kenijski znosi możliwość zakupu wizy bezpośrednio na lotnisku. Wizę kenijską należy zakupić na stronie: http://evisa.go.ke/evisa.html, przed wejściem na pokład samolotu czyli przed wyjazdem.

2. A co ze zdrowiem?

Na chwilę obecną przy wjeździe do Kenii nie ma obowiązkowych szczepień, szczepienia jednak są zalecane. Warto przed planowaną podróżą udać się na konsultację lekarską, by sprawdzić konieczność ich wykonania. Podróżnicy z Europy nie muszą przedstawiać świadectwa wykonania szczepienia przeciw żółtej febrze, jest ono potrzebne jeśli ktoś planuje pojechać do Tanzanii. Warto pamiętać, że na wybrzeżu kenijskim oraz w zachodniej części kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, więc turystom wybierającym się w te regiony zaleca się profilaktykę antymalaryczną. Warto również przestrzegać higieny, zachować dystans społeczny aby ustrzec się przed zarażeniem koronawirusem.

Kenia, Słonie na SafariKenia, Słonie na Safari
Obraz Anja

3. Kenia - co jest tam takie ciekawe?

Kenia to rozległe sawanny zamieszkałe przez stada dzikich zwierząt, to szczyty gór ze śniegiem i ludzie mieszkający w niewielkich wioskach… Kraj bardzo gościnny, oferujące piękne plaże i cudowny wypoczynek w wielu hotelach oferujących usługi na wysokim poziomie. Jednak Kenia to ojczyzna safari… Safari w Kenii co roku przyciąga wielu podróżników, chcących poznać smak afrykańskiej przygody i obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Najbardziej popularny rezerwat przyrody to Park Narodowy Masai Mara. To tutaj dwa razy w roku rozgrywa się fantastyczny pokaz sił natury – Wielka migracja zwierząt, podczas której olbrzymie stada antylop, gnu i zebr przemierzają rozległe tereny w poszukiwaniu pożywienia. Dla tych, którzy chcą z bliska zobaczyć słonie afrykańskie polecamy Park Narodowy Amboseli, a miłośnicy ptaków w Parku Narodowym Jeziora Nakuru będą mieli szansę podziwiać różowe flamingi. Safari to również niesamowita przygoda, kiedy nocujemy w domkach na palach w środku sawanny. Miłośnicy fotografii będą zachwyceni robieniem zdjęć z bliska lwom, słoniom, żyrafom i wszystkim zwierzętom zamieszkującym parki.

Kenia, Lwy na SafariKenia, Lwy na Safari
Obraz Herbert Aust z Pixabay

4. Czy safari jest bezpieczne?

Podróż po Sawannie odbywa się jeepem lub busem z podnoszonym, panoramicznym dachem, który ochroni przed słońcem i pozwoli na swobodne robienie zdjęć oraz oglądanie zwierząt podczas wycieczki. Safari rozpoczyna się w momencie przekroczenia progu Parku Narodowego. Kierowcy podnoszą wtedy dach w samochodzie i od tego momentu należy być cicho aby nie płoszyć zwierząt. Na terenie parku nie można wysiadać z samochodu, więc sprawy toaletowe trzeba załatwić wcześniej. Zwierzęta, które możemy podziwiać podczas safari to słonie, żyrafy, zebry, lwy, lamparty, hieny, małpy, hipopotamy, różne gatunki antylop, gazele, strusie, a nawet krokodyle. Nie jest powiedziane, że uda się zobaczyć wszystkie – trzeba mieć sporo szczęścia, by zobaczyć lamparta lub lwa. Jednym z najbardziej fascynujących momentów podczas safari jest nocleg spędzony w parku. Tereny hoteli na sawannie są odgrodzone i zabezpieczone, więc można się czuć bezpiecznie. Podczas tej niesamowitej nocy można usłyszeć odgłosy dzikich zwierząt - nawoływania, chrząkania, skomlenia... W pobliżu hoteli często znajdują się wodopoje dla zwierząt i nad ranem wiele z nich przybywa tu, by ugasić pragnienie. Bardzo często pojawiają się tu słonie czy zebry - widok jest bezcenny. W obecnym czasie każdy zastanawia się czy na safari można utrzymać dystans i higienę? Rząd kenijski wydał wytyczne aby safari było bezpieczne również ze względu na epidemię: Przewodnik będzie udostępniał płyn do dezynfekcji dla uczestników safari, przed wejściem do busa zostanie zmierzona każdemu temperatura, po każdym safari bus będzie poddany czyszczeniu i dezynfekcji, zarówno przewodnik jak i osoby podróżujące zobowiązane są do zakrywania ust i nosa podczas przejazdów busami.

Kenia, Zebry na SafariKenia, Zebry na Safari
Obraz Michelle Maria z Pixabay

5. Co zabrać na Safari?

Na safari najważniejszy jest aparat fotograficzny, trzeba pamiętać o jego ochronie przed kurzem. Torba fotograficzna może i chroni, ale nie po to bierzemy aparat, żeby leżał w torbie. Warto zabezpieczyć aparat przed pyłem podczas robienia zdjęć. Każdy fotograf nawet amator wie, że na taki wyjazd potrzebne są odpowiednie obiektywy - czasem nie można zbyt blisko podjechać. Z bliska można fotografować stada zebr czy antylop, ale najciekawsze sceny rozgrywają się w pewnej odległości, po zmierzchu. Kolejną ważną rzeczą jest lornetka - ona przyda się na pewno. Warto pamiętać i zabrać ze sobą takie sprzęty, jak power bank, przedłużacz czy rozdzielacz do gniazdka – tak zwaną „złodziejkę”, kilka kart pamięci do aparatu czy zapasowa baterie. Wrażeń na safari jest tak dużo, że nie może nam sprzęt przestać działać. Przedłużacz i złodziejka przydadzą się w obozowisku, gdyż liczba kontaktów jest ograniczona a każdy ma kilka urządzeń, które chce naładować... Proszę pamiętać o odpowiednim ubraniu - dobrze aby odzież była uszyta z przewiewnych materiałów. Konieczne będą okulary, nakrycie głowy i duża ilość wody do picia...

Kenia, Żyrafy na SafariKenia, Żyrafy na Safari
Obraz ramalholore z Pixabay

6. Kuchnia w Kenii

W Kenii nie ma dania, które można nazwać daniem narodowym. Królują steki świetnie przyprawione, oraz potrawy oparte na świeżych produktach dostępnych w okolicy. Należy zachować ostrożność wobec ulicznego jedzenia, ważne aby potrawy były gotowane w bardzo wysokich temperaturach – wtedy unikniemy problemów żołądkowych. Dla osób lubiących skosztować lokalnych potraw polecam szczególnie - Nyama Choma, czyli pieczone mięso. Kenijczycy najczęściej używają mięsa koziego i wołowiny, ale można spotkać także wersje drobiowe i rybne. Drugą wyjątkową potrawą jest - Matoke. Jest to gęsty sos z bananów, gotowanych z czosnkiem, cebulą, chili, pomidorami i sokiem z cytryny a podaje się go z ryżem. Warto również pić wodę butelkowaną.

Bliskość dzikiej przyrody, wrażenia z niesamowitej przygody są bezcennym doświadczeniem i każdy kto tylko chce może pojechać na safari , ale nie każdy powinien. To przygoda dla tych, których przyroda cieszy i którzy chcą być częścią natury. Safari to również świetna lekcja dla dzieci, fantastyczna przygoda dla młodzieży oraz niesamowite wrażenia dla dorosłych w każdym wieku. Może doskwierać lekko temperatura podczas safari ale wrażenia wizualne sawanny z baobabami, żyrafami, słoniami, lwami czy stadami antylop pozostają na długo w naszej pamięci. W tym trudnym roku safari zostało przygotowane jeszcze bardziej starannie ze względu na wytyczne sanitarne. Wszystko zostało opracowane i zorganizowane w sposób bezpieczny, aby każdy klient chętny przeżyć przygodę życia jeszcze w tym sezonie wrócił do domu zdrowy i pełen wrażeń...

Źródło: materiały biura podróży Rainbow Tours.

Następny artykuł