Grecja, wyspa Zakhyntos
Źródło: Obraz Greg Montani z Pixabay

Grecja – kierunek najczęściej wybierany przez turystów polskich w 2020 roku

16 Października 2020

Rok 2020 dla osób lubiących podróżować nie należał do łatwych. Początek roku to zamknięte granice, strach związany z zarażeniem wirusem Covid-19, lockdown wprowadzony na całym świecie.

W lipcu otwarto ponownie granice i można było wrócić do podróżowania, z nowymi obostrzeniami i przepisami. Rok 2020 dla branży turystycznej to rok nieudany jednak wakacje pokazały, że Polacy chcą podróżować i część klientów wróciła do biur. Jednak niestabilna sytuacja epidemiczna na świecie spowodowała, że Klienci dokonywali zakupu wakacji w ostatniej chwili.

Grecja, Bułgaria, Albania, Hiszpania, Turcja

W pierwszej kolejności zostały otwarte takie kierunki jak Bułgaria, Grecja, Albania, nieco później Hiszpania, Turcja i Tunezja oraz Egipt. Niewątpliwie numerem jeden pośród wybieranych kierunków w tym roku była Grecja. Mimo nowych wytycznych i procedur to właśnie ten kierunek Polacy wybierali najczęściej na swoje upragnione wakacje.

W Grecji w tym roku turystów było znacznie mniej niż w latach poprzednich, zatem wypoczynek był bardziej kameralny i spokojny.

Część hoteli, tawern na tegoroczny sezon w ogóle się nie otworzyła, dla wielu właścicieli wprowadzenie nowych procedur było zbyt kosztowne. Sezon rozpoczął się z dużym opóźnieniem i trwał zdecydowanie krócej niż normalnie. Podróże samolotem okazały się dość dobrze przygotowane i bezpieczne – zamontowano filtry Hepa, które niwelują prawie 99% bakterii i wirusów, wprowadzono nowe sanitarne wytyczne, aby każdy podróżny czuł się bezpiecznie.

Grecja przedstawiła bardzo jasne procedury wjazdu – wprowadzono kody QR obowiązkowe dla wszystkich podróżnych, wyrywkowe testy przeciwko Covid-19, wykonywane na lotnisku po wylądowaniu. Każdy turysta, który nie miał wykonanego testu lub wynik okazał się negatywny mógł swobodnie spędzić urlop na wybranej wyspie i cieszyć się piękną pogodą, swobodą - można by rzec normalnymi wakacjami.

Hotelarze również wprowadzili nowe przepisy sanitarne. Obsługa Klientów wyglądała nieco inaczej niż w latach poprzednich – personel musiał mieć zakryte usta i nos oraz podawać posiłki w rękawiczkach, inaczej serwowano jedzenie, nieznacznie zmieniła się forma all inclusive. W mniejszym stopniu obostrzenia te dotknęły gości hotelowych.

Początkiem września, kiedy w Polsce zaczęła zwiększać się liczba osób zarażonych wirusem Covid-19, Grecy rozpoczęli masowe testowanie gości przybywających z Polski. Z dniem 03.10.2020 wprowadzono obowiązkowe posiadanie wyniku testu PCR dla każdego podróżującego z Polski. Wtedy też większość turoparatorów zawiesiła swoje loty do Grecji i skupiła się na realizacji wylotów do innych krajów.

W ofercie wczasów na lato 2020 hitem sprzedaży była Turcja. Ponieważ kierunek ten był długo zamknięty i dopiero w drugiej połowie sierpnia można było lecieć do Turcji, to właśnie Grecja wysunęła się na prowadzenie. W podsumowaniu sezonu lato 2020 Grecja zajęła pierwsze miejsce jako kierunek najczęściej wybierany przez polskich turystów.

Następny artykuł