Piramidy w Gizie
Źródło: Obraz Simon Berger z Pixabay

Giza w Egipcie ma przejść modernizację otoczenia

16 Lutego 2021

Rząd egipski zainicjował nowy projekt modernizacji otoczenia piramid w Gizie. Projekt zakłada wybudowanie restauracji, centrum dla zwiedzających, hoteli i apartamentów.

Zmiana otoczenia piramid w Gizie była już planowana jakiś czas temu, jednak protesty antyrządowe i kryzys polityczny spowodowały, że plany modernizacji okolicy największych zabytków Egiptu zostały odłożone. Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa przeprowadziło ankietę wśród turystów dotyczących Gizy. Wyniki to:

  • 70% badanych stwierdziło, że w Gizie jest brudno,
  • 58% badanych uznało, że tereny w Gizie są niebezpieczne,
  • 74% badanych wskazało źle oznaczone miejsca.

Zwracając uwagę na wyniki badań przeprowadzonych wśród turystów w 2018 roku rząd wrócił do projektu stworzenia w Gizie nowoczesnego centrum turystycznego i projekt ten został uznany jako główny element strategii odbudowy egipskiej turystyki.

Pierwszą inwestycją ukończoną i otwartą 20 października 2020 roku jest restauracja „9 Pyramids Lounge". Restauracja ta jest zlokalizowana w południowej części płaskowyżu i widać z niej wszystkie piramidy. Podzielona jest na kilka stref otwartych i zadaszonych o powierzchni ponad 1,3 tysiąca metrów kwadratowych a jej huczne otwarcie było w Egipcie dużym wydarzeniem.

Kolejne inwestycje będą realizowane w następnej kolejności a inwestorem projektu jest firma Orascom Pyramids Entrainment. Firma ta będzie również operatorem elektrycznych autobusów kursujących z nowego centrum dla zwiedzających przez stacje Panorama, Menkaure, Khufu, Khafre, Sphinx i z powrotem do centrum. Firma Orascom ma wybudować w centrum salę kinową na 150 miejsc, ogólnodostępne toalety, centrum medyczne, stoiska z napojami i jedzeniem typu fast food, kolejne kawiarnie i restauracje. Zgodnie z zapowiedziami większość inwestycji powinna być otwarta jeszcze w tym roku. Firma Orascon zobowiązała się na dostarczenie bezpłatnego wifi do centrum turystycznego oraz do przeszkolenia rzemieślników, właścicieli koni i wielbłądów, handlarzy i fotografów, aby świadczone przez nich usługi były na wysokim poziomie.

Dyrektor generalny firmy Orascom zapewnia, że celem całego przedsięwzięcia jest poprawienie jakości oferowanych usług w Gizie i "dostarczenie odwiedzającym wyjątkowych wrażeń". Inwestycja ta to część projektu - Giza Vision 2030, która zakłada znaczną modernizację całej Gizy, wybudowanie hoteli i apartamentowców oraz ośmiokilometrowej Alei Cheopsa łączącej Gizę z piramidami. W planie jest również uruchomienie kolei jednoszynowej na tej trasie i doprowadzenie linii metra oraz otwarcie największego muzeum archeologicznego na świecie - Wielkiego Muzeum Egipskiego. Docelowo cała infrastruktura ma być przygotowana do obsługi 8 milionów turystów rocznie.

Zatem czekamy na informacje o kolejnych zakończonych inwestycjach i zapraszamy wszystkich do tego magicznego i jedynego na świecie miejsca.

Źródło: www.wiadomosciturystyczne.pl

Następny artykuł