Sycylia Noto
Źródło: Obraz Peter H z Pixabay

Gaje oliwne, mafia i wulkany- Sycylia- wyspa zwykła i niezwykła

7 Listopada 2020

Moja przygoda z Sycylią zaczęła kilka lat temu…Palermo, Syrakuzy, Noto, Taromina, Cefalu, gaje cytrusowe, oliwne, arrancini, cannoli, lody włoskie, pizza i wino….to tylko kilka haseł, które warto powtarzać klientom, którzy wybiorą ten kierunek na swój urlop wakacyjny.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Palermo

Pierwszym punktem mojego wyjazdu było Palermo. Jest to miasto kontrastów, obok pięknych zabytkowych i stylowych kamienic, urokliwych, wąskich uliczek i kilku zabytków wagi światowej, można spotkać puste obdrapane budynki, śmieci, zaniedbane miejsca, które należałoby troszkę uporządkować. Ale mimo wszystko ma swój urok i zachwyca tymi kontrastami.

Cefalu

Drugim punktem, o całkiem odmiennym charakterze było przepiękne miasto Cefalu. To urocze średniowieczne miasteczko leżące na stromym cyplu północnego wybrzeża Sycylii. Bardzo zadbane, czyste i klimatyczne miasteczko z piaszczystymi plażami, dzielnicą rybacką.

Etna

Największe wrażenie jednak zrobił na mnie wyjazd na Etnę. Etna to największy wulkan w Europie i jeden z najbardziej aktywnych na świecie. Na Etnę docieramy autokarem na wysokość ok. 2000 m n.p.m. i tam możemy zrobić zakupy: kupić lokalne wino, biżuterię z lawy, a także można wybrać się na 2 pobliskie kratery, lub wjechać kolejką gondolową na 2500 m, a potem dalej busami na 3000 m za ok 65 Euro. Na szczycie duże wahania temperatur, na szczycie może być kilka stopni i do tego nieprzyjemny wiatr, a spędza się tam ok. 40 minut . Dobrze jest ubrać buty trekkingowe lub wygodne trampki, a także polar lub kurtkę.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Taormina

Kolejnym punktem, który mogłam zobaczyć to Taromina. Taormina, zwana "perełką Sycylii", to niewątpliwie jedno z najliczniej odwiedzanych miasteczek Sycylii. Z przepięknie usytuowanym antycznym teatrem greckim, z panoramą lazurowego morza i widokiem na Etnę.

Wyspy Liparyjskie

Niezapomniane wrażenia zrobiła na mnie wycieczka na Wyspy Liparyjskie inaczej wyspy Eolskie. Największe wyspy to Lipari, Salina, Vulcano oraz Stromboli. Rejs na Wyspy Liparyjskie trwa ok. 1,5 godz. My byliśmy na dwóch wyspach: na wyspie Lipari oraz Vulcano. Lipari jest bardzo modne wśród turystów. Odwiedzający mają na wyspie czas wolny lub za dodatkową opłatą 10 Euro - mogą skorzystać z objazdu busem wokół wyspy, my spacerowaliśmy po miasteczku ok 45 minut. Następnie podpłynęliśmy na Vulcano gdzie mogliśmy wejść na czynny wulkan lub też plażować i skorzystać z kąpieli błotnych. Ach, można się rozmarzyć pisząc o tym miejscu.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek

Noto i Syrakuzy

Będąc na Sycylii warto zobaczyć miasto Noto i Syrakuzy. Noto to zabytkowe miasto, ulubione miejsce do zawierania ślubów, natomiast Syrakuzy jest słynne z dobrze zachowanych zabytków starożytności, m. in. z teatru greckiego z V wieku p.n.e., ale także z barokowej architektury.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Myślę, że Sycylię można nazwać Królową Wysp Włoskich- gorąca, niezwykła, kolorowa, pachnąca pomarańczami… Sycylia jest niezwykle różnorodnym i bogatym miejscem. Wybierając ten kierunek na swój urlop należy pamiętać, że czas płynie tam inaczej – Sycylijczycy się nie spieszą, zawsze są spóźnieni ale przy tym bardzo uśmiechnięci dlatego warto brać z nich przykład podczas swojego urlopu.

Ale Sycylia ma też swój mroczny klimat.bo przecież to wyspa mafii. Chodząc po uliczkach miasteczek miałam przed oczami kilka scenek z filmu „Ojciec Chrzestny”. Film ten kręcono w malutkiej miejscowości pod Corleone, Savoca. Jest to klimatyczna miejscowość, do której dojeżdża się bardzo krętymi drogami. Widoki są cudowne ale miasteczko jest pełne magii.. nic więc dziwnego, że właśnie tam twórcy filmu zdecydowali się nakręcić sceny z książki.

Dla kogo Sycylia? Dla osób aktywnych, lubiących wypoczynek bierny, dla marzycieli i romantyków, myślę, że po prostu dla każdego, kto choć na chwilę chce oderwać się od rzeczywistości!

Następny artykuł