Petersburg - kanał
Źródło: Obraz Peter H z Pixabay

Federacja Rosyjska ułatwia podróże obywatelom Polski

20 Października 2020

Rosja wprowadza e-wizy dla obywateli Polski. Elektroniczna wiza będzie obowiązywać od 1.01.2021. Nowe przepisy dotyczą obywatel 52 krajów w tym również obywateli Polski.

Rosja ułatwia wjazd na swoje terytorium obywatelom 52 państw, miedzy innymi również Polakom. W najnowszym dekrecie podpisanym przez premiera, od 01.01.2021 zostają wprowadzone wizy elektroniczne dla obywateli 52 państw. Dotychczas wjazd do Rosji dla Polaków był możliwy pod warunkiem posiadania ważnego paszportu (minimum 6 miesięcy od daty powrotu) oraz na ważnej wizy. Obywatele polscy mogli dokonywać formalności wizowych w konsulatach rosyjskich na terenie Polski.

Od 01 lipca 2019 została wprowadzona możliwość ubiegania się o wizę elektroniczną w celach biznesowych, turystycznych lub humanitarnych. O wizę elektroniczną można było się starać pod adresem: http://electronic-visa.kdmid.ru/. Wiza uprawniała do jednokrotnego wjazdu do obwodu kaliningradzkiego. E-wiza była wydawana bezpłatnie na podstawie wniosku złożonego na stronie MSZ-u, najpóźniej na 4 dni przed planowaną datą pobytu. Oprócz wniosku trzeba było dołączyć cyfrowe zdjęcie. Wiza wydawana była na 30 dni i uprawniała do 8-dniowego pobytu na terenie Rosji. Podróżni mogli przebywać tylko na terenie obwodu kaliningradzkiego, dodatkowo znaczenie miało, którym przejściem granicznym dostajemy się na teren Federacji, przepisy również ściśle to określały.

Dekret, który otwiera e-wizowanie dla całego obszaru Federacji Rosyjskiej, został podpisany przez premiera Michała Miszustina w połowie października. Wprowadza on elektroniczne wizy nie tylko dla obywateli Polski, ale również dla mieszkańców krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Chin, Iranu, Japonii, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej.

Aby otrzymać e-wizę należy:

  • posiadać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia FR,
  • o wizę będzie można się ubiegać od 01.01.2021,
  • wystarczy wypełnić formularz on-line,
  • dokonać opłaty w wysokości 40 dolarów,
  • wiza będzie uprawniała do maksymalnie 16-dniowego pobytu na terenie Rosji.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zawartych na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rosja

Następny artykuł