cairo-1980350_1920
Źródło: Obraz shady shaker z Pixabay

Egipt - Kair nie będzie już stolicą kraju, nowa powstaje całkiem od zera

25 Marca 2021

Kair już wkrótce nie będzie stolicą Egiptu. W kraju została podjęta decyzja, że stolica zostanie przeniesiona w nowe miejsce. Nie zostało jednak wybrane żadne inne miasto, bo nowa stolica ma powstać od zera. Jej oficjalne otwarcie zostało zaplanowane na koniec tego roku, ale pierwsi urzędnicy przeniosą się tam już latem.

Nowa stolica Egiptu powstanie na pustyni w odległości 45 km od Nilu. Miasto póki co znane jest po prostu pod nazwą Nowa Stolica Administracyjna. Inicjatorem przeniesienia stolicy jest prezydent Abd al-Fattah as-Sisi.

Plan zakłada, że miasto zostanie oficjalnie otwarte w grudniu 2021 roku. Ma pomieścić około sześciu milionów mieszkańców.

Miasto przyszłości i nowoczesności

Na miejscu trwają więc intensywne prace przy budowie nowego miasta. Jak podaje Reuters, kształtuje się już aleja ministerstw, na której budynki architekturą nawiązują do świątyń faraonów, a w ich sąsiedztwie znajdują się m.in. budynki parlamentu oraz kompleks prezydencki.

W sercu dzielnicy biznesowej, przez którą przejeżdżać będzie kolejka jednoszynowa, stanie 385-metrowa wieża (najwyższa w Afryce). Budowniczowie miasta zadbali też o tereny rekreacyjne. Szczególnie imponująco zapowiada się 10-kilometrowy park, który będzie rozciągał się aż do gigantycznego meczetu. W Nowej Stolicy Administracyjnej powstanie też m.in. dzielnica dyplomatyczna, będą działać również uczelnie.

Stolica projektowana jest z uwzględnieniem najnowszych technologii. Przedstawia się ją jako miasto przyszłości i nowoczesności. Mają powstać centra kontroli, które będą monitorować infrastrukturę i bezpieczeństwo elektroniczne, na dachach zostaną zainstalowane panele słoneczne, płatności mają odbywać się bezgotówkowo. Na każdego mieszkańca ma przypadać 15 metrów kwadratowych zieleni. Staramy się rozwiązać wszystkie problemy, z którymi zmagaliśmy się w przeszłości - mówi Khaled el-Husseiny, rzecznik nowej stolicy.

Pandemia nieco opóźniła prace nad budową nowego miasta. Rzecznik informuje, że stopień ukończenia pierwszego etapu przekroczył 60 procent. Urzędnicy do nowej stolicy zaczną przenosić się już w lipcu, a zatem jeszcze przed oficjalnym otwarciem.

Koszt pierwszego etapu to 25 miliardów dolarów. Całość ma z kolei pochłonąć 58 mld dolarów.

źródło: https://podroze.gazeta.pl/

Następny artykuł