Chorwacja - Dubrownik, Stare Miasto
Źródło: Obraz Ivan Ivankovic z Pixabay

Dubrownik - raj dla wielbicieli zabytków, kultury i architektury

13 Stycznia 2021

Dubrownik jest rajem dla wielbicieli zabytków, sztuki i architektury. Czy zatem warto zobaczyć to miasto? Koniecznie trzeba wybrać się do Dubrownika.

Dubrownik

Dubrownik to miasto położone w Chorwacji, w regionie południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Położony jest na skalistym cyplu, wbijającym się w morze. Budynki w najstarszej części miasta są zbudowane blisko siebie, gdy patrzymy na miasto z pobliskiego wzgórza Srđ widać tylko czerwone dachy, które pięknie kontrastują się z otaczającą je turkusową wodą. Spojrzenie na miasto zmienia się w momencie spaceru wąskimi uliczkami. Podczas tego spaceru okazuje się, że każda kamienica jest inna, każdy sklep i kawiarnia również są niepowtarzalne. Najbardziej znana część Dubrownika - stare miasto (Stari Grad) to tylko niewielka część współczesnego miasta, które ciągnie się na długości kilku kilometrów wzdłuż wybrzeża wąskim pasem między brzegiem Adriatyku a wapiennym wzgórzem Srđ i górzystym półwyspem.

Chorwacja, Dubrownik - Stare MiastoChorwacja, Dubrownik - Stare Miasto
Obraz Jacek Abramowicz z Pixabay

Chorwacja, Dubrownik - Stare MiastoChorwacja, Dubrownik - Stare Miasto
Obraz Cédric Lambert z Pixabay

Kiedy najlepiej jechać do Dubrownika?

Sezon turystyczny w Dubrowniku rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do października. Temperatury w tym okresie wahają się w przedziale 21-33 stopni Celsjusza. Najwięcej turystów odwiedza jednak Dubrownik w lipcu i sierpniu, osoby które nie lubią tłumów wybierają inne miesiące. Może to być np. maj albo wrzesień - w tych miesiącach pogoda w Dubrowniku zwykle dopisuje, woda w Adriatyku jest ciepła, a ceny zdecydowanie niższe niż w sezonie. Planując wakacje w Dubrowniku we wrześniu można liczyć na słoneczną pogodę i temperatury w granicach 23-25 stopni Celsjusza, temperatura wody to około 24 stopnie. Wrześniowe noce w tym regionie również są ciepłe i pogodne z temperaturami w okolicach 18 stopni. Opady deszczu są w tym okresie są raczej minimalne więc nie trzeba obawiać się, że pogoda pokrzyżuje urlopowe plany.

Skąd nazwa Dubrownik?

Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy miasta. Najpopularniejsza wskazuje na proweniencję celtycką od słowa „dubron" oznaczającego wodę. Problemy sprawia również historyczna nazwa miasta czyli Ragusa. Przyjmuje się, że może ona pochodzić od greckich określeń skały, ale popularne są też pomysły wiążące Ragusę ze starogreckim „ragízo" oznaczającym zbieranie winogron. Przypuszcza się też, że nazwę mogli nadać osadnicy z sycylijskiego miasta Ragusa. Niektórzy badacze uznają pochodzenie nazwy miasta od proto-greckiego słowa oznaczającego szczelinę w ziemi.

Chorwacja, Dubrownik - Stare MiastoChorwacja, Dubrownik - Stare Miasto
Obraz lloorraa z Pixabay

Dubrownik - Jak powstało miasto?

Historia powstania Dubrownika nie jest do końca jasna. Oficjalnie obowiązuje wersja, że miasto zostało założone w VII wieku przez mieszkańców napadniętego i zniszczonego Edpidaurum (dziś Cavtat). Ale istnieją również teorie, potwierdzane rezultatami badań i wykopalisk w regionie Dubrownika, że osadnictwo na tym terenie istniało już przed naszą erą. W momencie przejęcia władzy przez Cesarstwo Bizantyjskie w XIII wieku Dubrownik znalazł się pod skrzydłami Wenecjan. Pod sam koniec XIII wieku miasto zostało całkowicie zniszczone przez pożar, po czym opracowano całkowicie nowy plan miasta. W połowie XIV wieku Dubrownik stał się miastem - wasalem Węgier. Kolejne pięć wieków, Dubrownik posiadał status niepodległego i wolnego miasta (choć jednocześnie przez cały ten okres faktycznie był wasalem Imperium Osmańskiego i opłacał roczny hołd względem tamtejszego sułtana).

Najważniejszy okres rozwoju miasta to XV i XVI wiek, kiedy to swoją potęgą rywalizował Dubrownik z Wenecją i innymi włoskimi miastami. Republika zaczęła podupadać po wielkim trzęsieniu ziemi w 1667 roku. W 1699 roku sprzedano część terytorium Republiki Turkom (dzisiejsze tereny Bośni i Hercegowiny) i stanowiła jedyny dostęp do Adriatyku tego państwa. Po zakończeniu I wojny światowej i upadku Austro-Węgier, miasto zostało włączone do nowo utworzonej Jugosławii. W tym samym czasie, w 1918 roku, oficjalnie została zmieniona nazwa miasta na Dubrownik (do tego czasu nazywało się ono pierwotną nazwą – Ragusa). W 1991 roku, w wyniku szerzenia hasła niepodległości przez Chorwację, wojska armii jugosłowiańskiej, zażądały oddania Dubrownika pod pretekstem jego historycznej przynależności do Czarnogóry (pomimo, że większość mieszkańców miasta to Chorwaci). 1 października 1991 roku Narodowa Armia Jugosławii rozpoczęła oblężenie Dubrownika trwające 7 miesięcy, w trakcie którego 56% budynków starego miasta zostało uszkodzonych. W maju 1992 roku miasto zostało wyzwolone przez armię chorwacką. Po zakończeniu wojny domowej w Jugosławii, zniszczenia odbudowano zgodnie z wytycznymi UNESCO.

Co warto zobaczyć w Dubrowniku?

Stradun – główna ulica Dubrownika

Początkowo Dubrownik był niewielką słowiańską osadą położną przy Adriatyku. Na sąsiadującej wyspie znajdowała się wioska Raguza, gdzie schronili się rzymscy uchodźcy z miasta Epidarium. W momencie kiedy okazało się, że mieszkańcy obu osad potrafią żyć ze sobą w zgodzie, dzielący je przesmyk zasypano. Miejsce, w którym przebiegał przesmyk wciąż jest widoczne w planie miasta - jest to główna ulica dzisiejszego Dubrownika czyli Stradun. Ulica liczy ok. 300 metrów długości i położona jest między dwiema bramami miejskimi: Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się dwie fontanny oraz dwie dzwonnice. Aleja ta obecnie dzieli starówkę miasta na część południową i północną, od wielu lat pozostaje najbardziej uczęszczaną ulicą Starego Miasta. Tu kwitnie też nocne życie Dubrownika, dzięki otwartym tu licznym klubom i knajpkom.

Chorwacja, Dubrownik - StradunChorwacja, Dubrownik - Stradun
Obraz Filip Filipović z Pixabay

Klasztor Franciszkanów

Spacerując główną ulicą Dubrownika warto zobaczyć Klasztor Franciszkanów, znajduje się on na samym początku ulicy. Kompleks klasztorny słynie z biblioteki, w której zgromadzono najcenniejsze zbiory w kraju. Na jego terenie jest jedna z najstarszych na świecie działających aptek powstała w XIV wieku.

Pałac Rektorów

Pałac Rektorów (Knežev Dvor) stanowił przez wieki siedzibę władz miasta, urzędowali w nim rektor - polityczny i administracyjny dowódca miasta oraz organy administracyjne. Pałac pochodzi z pierwszej polowy XV-wieku, jednak w kolejnych wiekach był on rozbudowywany. Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Dubrownika w którym można poznać historię miasta, w pięknych pomieszczeniach znaleźć można historyczne meble, mundury, broń i obrazy kupców...

Chorwacja, Dubrownik - Stare MiastoChorwacja, Dubrownik - Stare Miasto
Obraz Ervin Gjata z Pixabay

Mała i Wielka Studnia Onufrego

Jednym z ważniejszych obiektów w Dubrowniku jest Wielka Studnia Onufrego, czyli fontanna wzniesiona w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava. W jej sąsiedztwie znajduje się również Mała Studnia Onofria. W przeszłości stanowiła ona istotną część systemu wodociągowego miasta. W średniowieczu wyznawcy różnych religii musieli korzystali z odrębnych ujęć wody, dlatego Mała Studnia służyła chrześcijanom, a fontanna położona obok była przeznaczona dla żydowskich mieszkańców Dubrownika. Dzisiaj obie fontanny są źródłem orzeźwienia dla spragnionych turystów i mieszkańców Dubrownika. Dużo osób wierzy, że jeżeli przed napiciem się wody ze studni pomyślimy jakieś życzenie, jest duża szansa aby się ono spełniło.

Chorwacja, Dubrownik, Fontanna OnufregoChorwacja, Dubrownik, Fontanna Onufrego
Obraz ZEBULON72 z Pixabay

Mury obronne Dubrownika

Najpopularniejszą atrakcją w Dubrowniku jest spacer po murach obronnych miasta. Mają one długość prawie 2 km i biegną wokół całego miasta. Grubość ścian od lądu waha się od 4 do 6 metrów, a od strony morza ściany są cieńsze. Mury miejskie to system wież i wieżyczek mających na celu ochronę miasta. Ich popularność wynika z faktu, że Mury Miasta były miejscem kręcenia filmów, często na ekranie można zobaczyć czerwone dachy Starego Miasta, które z murów prezentują się niesamowicie. Wejście na mury do tanich nie należy, ale na ten spacer z pięknymi widokami warto wydać parę groszy. Najlepiej wejść na mury 2 h przed zachodem słońca. Uniknie się wtedy tłumów oraz najwyższych temperatur, które mogą uprzykrzyć pobyt na murach. Koniecznie trzeba pamiętać, aby wcześniej zaopatrzyć się w wodę, zabrać czapkę oraz posmarować kremem przeciwsłonecznym.

Chorwacja, Dubrownik - Mury ObronneChorwacja, Dubrownik - Mury Obronne
Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Dubrownik Wzgórze Srđ

Wzgórze Srđ położone jest 412 metrów nad poziomem morza i jest najlepszym miejscem widokowym w Dubrowniku. Z jego szczytu można podziwiać całą panoramę miasta - starówkę i nowsze dzielnice. Doskonale widać stamtąd Adriatyk, Wyspę Miłości, granicę z Bośnią i Hercegowiną oraz pasma górskie w pobliżu Albanii. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie widać zarys wybrzeża Włoch. Ciekawie jest na wzgórzu po zmroku, kiedy to widzimy rozświetlone maszty statków i całą panoramę miasta. Na samym szczycie znajduje się biały krzyż górujący nad miastem. Jak dostać się na wzgórze Srđ? Są trzy sposoby - pieszo, samochodem lub kolejką linową Cable Car. Bez względu na porę i wybrany środek transportu, Wzgórze Srđ jest jedną z największych atrakcji Dubrownika.

Chorwacja, Dubrownik - Stare MiastoChorwacja, Dubrownik - Stare Miasto
Obraz blackflye z Pixabay

Aktywne spędzanie czasu w okolicach Dubrownika

Ponieważ Dubrownik położony jest nad Morzem Adriatyckim, z pobytu powinni być zadowoleni także wszyscy zwolennicy plażowania i amatorzy sportów wodnych. Niezwykle popularną atrakcją są wycieczki kajakowe, które pozwalają na podziwianie murów miasta od strony morza. Ich baza mieści się między starówką a Fortem Lovrijenac, w małej zatoczce. Sama trasa liczy około 7 kilometrów i nie jest zbyt wymagająca, dlatego wyzwanie może podjąć praktycznie każdy. Poza tym po drodze zaplanowane są liczne przystanki (np. przy Wyspie Miłości Lokrum czy przy Cave Beach), gdzie każdy uczestnik może odpocząć i skorzystać z kąpieli morskich. Osobom, które nie chcą się męczyć wiosłowaniem dedykowana jest oferta rejsów statkami. Atrakcja ta skierowana jest do osób lubiących aktywnie spędzać czas i szukających urozmaicenia. Krystalicznie czysta woda, wiatr we włosach, piękne jaskinie, a przede wszystkim olbrzymie mury, to trzeba zobaczyć i przeżyć.

Okolice Dubrownika z perspektywy kajakaOkolice Dubrownika z perspektywy kajaka
Obraz Pexels z Pixabay

Wyspa Lokrum (Otok Lokrum)

Wokół Dubrownika krąży dużo legend, a jedna z nich dotyczy oddalonej od niego o ok. 600 m wyspy Lokrum. Według legendy w 1192 roku o brzeg wyspy rozbił się statek króla Anglii - Ryszarda Lwie Serce. W podziękowaniu za ocalenie życia obiecał mieszkańcom wybudować kościół. Świątynia została zbudowana w Dubrowniku w miejscu, gdzie dziś stoi Katedra Wniebowzięcia NMP. Wyspa Lokrum jest niewielka, do której w 15 minut można dopłynąć promem. Wyspa jest rezerwatem przyrody, kicają tu króliki i dostojnie spacerują pawie. Wyspa Lokrum to również ciekawa historia i piękne krajobrazy. W 1023 roku na wyspie został założony klasztor Benedyktynów, działający do 1798 roku. Ruiny klasztoru benedyktynów to jedno z ciekawych miejsc wartych zobaczenia na Lokrum. Polecam także wędrówkę na najwyższe wzniesienie wyspy, na którym wybudowano francuską twierdzę Fort Royal. Na wyspie znajduje się tron ze słynnej „Gry o tron” i została ona również wykorzystana jako miasto Qarth.

Chorwacja, Dubrownik - widok na wyspę LokrumChorwacja, Dubrownik - widok na wyspę Lokrum
Obraz Filip Filipović z Pixabay

Dubrownik zachwyca o każdej porze roku i o każdej porze dnia, ponieważ tu zawsze jest coś ciekawego do zrobienia i zobaczenia. Wybór cudownych miejsc jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie a samo miasto jest po prostu zachwycające.

Źródło: https://www.kierunekchorwacja.pl/, https://crolove.pl/

Następny artykuł