Maseczka z flagą
Źródło: Image by Gerd Altmann from Pixabay

Czy Wielka Brytania wprowadzi podróże z paszportem szczepionkowym?

12 Lutego 2021

Wielka Brytania wprowadza zmiany dotyczące wjazdu do swojego kraju. Ze względu na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa rząd brytyjski ustala nowe przepisy, które będą obowiązywać od 15 lutego.

Każda osoba, która skończy 11 lat i wybiera się do Wielkiej Brytanii musi pamiętać, że przy przekroczeniu granicy należy okazać negatywny wynik testu na Covid-19, wykonany na 72 godziny przed przyjazdem do kraju. Obecnie są akceptowane wszystkie testy PCR, testy antygenowe oraz testy LAMP.

Kolejnym ważnym dokumentem niezbędnym do przekroczenia granicy jest tzw. kod QR czyli wypełnienie wniosku online Public Health Passenger Locator Form, jest on dostępny na stronie brytyjskiego rządu. Wniosek powinien być wypełniony na 48 godzin przed wjazdem na teren Wielkiej Brytanii aby otrzymać kod uprawniający do wjazdu. Po przyjeździe do kraju należy obowiązkowo poddać się 10-dniowej kwarantannie.

Obecnie w Wielkiej Brytanii będzie obowiązywać zasada trzech testów - pierwsze badanie powinno być wykonane przed wjazdem do kraju, drugie badanie powinno być wykonane w drugim dniu odbywania kwarantanny a trzecie badanie w ósmym dniu odbywania kwarantanny. Obowiązek ten będzie miał zastosowanie od 15 lutego. Jeśli któryś z testów da wynik pozytywny, to kwarantanna automatycznie zostanie przedłużona o kolejne 10 dni.

Ze względu na ograniczenie ryzyka importu nowych wariantów koronawirusa kwarantanna dla przyjeżdżających jest wciąż przedłużana. Rząd w ten sposób chce dać szansę na sprawne wykonanie szczepień aby kraj i gospodarka jak najszybciej wróciła do normalnego funkcjonowania. Rząd brytyjski zdecydował, że każdy pozytywny wynik testu będzie poddawany sekwencjonowaniu genomowemu, dla sprawdzenia czy nie jest to nowy wariant wirusa.

Rząd Wielkiej Brytanii zdecydował, że osoba, która nie będzie przestrzegać nowych zasad obowiązujących na Wyspach, będzie podlegać karze finansowej. Przewidziana jest grzywna w wysokości tysiąca funtów kary za brak wykonania pierwszego testu i dwa tysiące funtów za brak wykonania drugiego testu. Oprócz kar finansowych złamanie nowych postanowień spowoduje, że osobom przebywającym na kwarantannie wydłuży się ona do 14 dni.

Na ten moment rząd brytyjski nie planuje wprowadzić paszportów szczepionkowych aby nie utrudniać podróży zagranicznych osobom, które nie zostały zaszczepione. Obecnie szczepienia w Wielkiej Brytanii są dobrowolne a nie obowiązkowe, do zaszczepienia większej liczby mieszkańców wysp potrzeba czasu. Wprowadzenie takich paszportów dyskryminowałyby osoby nie posiadające szczepień. Jak wyjaśnił wiceminister zdrowia Nadhim Zahawi: „Myślę, że właściwym rozwiązaniem jest spowodowanie, by ludzie zgłaszali się i poddawali szczepieniom, ponieważ tego chcą, a nie dlatego, że byłyby one w pewien sposób obowiązkowe poprzez paszport".

Źródło: www.londynek.net; www.bankier.pl

Następny artykuł