Obraz kalhh z Pixabay
Źródło: Obraz kalhh z Pixabay

Czy muzea i wystawy w Polsce muszą być nudne? 5 miejsc, które wywarły na mnie ogromne wrażenie

9 Listopada 2020

Kiedy myślimy o takich miejscach jak muzea, czy wystawy pierwsze słowo, które nam się nasuwa to nuda. Prawdopodobnie dlatego, że mamy w pamięci obowiązkowe wycieczki szkolne, które często nie trafiały w nasze zainteresowania, lub oglądaliśmy coś na co nie byliśmy emocjonalnie przygotowani. Druga kwestia to sposób w jaki te ekspozycje zostały zaprezentowane.

Często w zamkniętych gablotach, gdzie znajdowały się tabliczki z opisem co właściwie się tam znajduje, czy zakurzone eksponaty. Już czas, aby wyjść poza schemat tego myślenia i odkryć zupełnie nowe miejsca. Aktualnie muzea i wystawy są coraz częściej interaktywne, a ich twórcy wykazują się ogromną kreatywnością przy ich tworzeniu.

Poniżej przedstawiam 5 miejsc, które wywarły na mnie ogromne wrażenie, a także przyciągnęły tłumy odwiedzających.

1. Cyfrowa wystawa Van Gogh Alive

Niezwykła wystawa, która zachwyciła nie tylko miłośników sztuki i prac słynnego malarza słoneczników. Świetne miejsce dla wszystkich, którym oglądanie obrazów w galerii wydaje się nudne. W tym miejscu można wprost przenieść się do świata artysty i przekonać się niemal wszystkimi zmysłami, że jest on wyjątkowy. Dzieła holenderskiego twórcy zostały przestawione w formie cyfrowych obrazów na ścianach, podłodze i suficie, a części wizualnej towarzyszą muzyka i gra świateł, które potęgują doznania. Oglądamy prace zdecydowanie dłużej i zwracamy uwagę na szczegóły, których nie dostrzeglibyśmy podziwiając oryginalne dzieło. To także podróż do czasów Vincenta Van Gogha, gdyż wszystkie prace są usystematyzowane logicznie i odnoszą się do kolejnych etapów życia i twórczości artysty, a także miejsc w których tworzył.

Van Gogh AliveVan Gogh Alive
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Marzena Nowak

2. Wystawa Titanic prawdziwa historia

Kto z nas nie oglądał oskarowej produkcji o najsłynniejszym transatlantyku świata? Znam osoby, który uczyniły to kilkukrotnie. A gdyby tak przenieść się tam naprawdę? Powiecie: „Niemożliwe!” A jednak! Taki właśnie był zamysł twórców wystawy „Titanic prawdziwa historia”. Przekraczając jej próg przenosimy się wprost na pokład statku, gdzie przez chwilę możemy poczuć się jak jego pasażerowie. W niezwykły sposób zostało ukazane jego wnętrze, sposób działania, czy historie osób uczestniczących często w ostatniej podróży swojego życia. Jednak największe wrażenie na odwiedzających wywierają autentyczne przedmioty ocalone z jego wraku: prywatne listy, biżuteria, dziecięce buciki, czy porcelana. Twórcy wystawy udowodnili, że słynny Titanic dla jego miłośników pozostanie na zawsze niezatapialny. „Ta wystawa redefiniuje pojęcie tradycyjnego zwiedzania muzeum” Catherine Wilson Horne – centrum nauki Discovery Place, Charlotte, USA

Titanic Prawdziwa HistoriaTitanic Prawdziwa Historia
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Marzena Nowak

3. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Twórcy tego przedsięwzięcia udowadniają, że nawet tak poważny i trudny historycznie temat można przedstawić w oryginalny i nowoczesny sposób. Muzeum POLIN wywołuje ogromne wrażenie nie tylko wielkością, czy liczbą eksponatów, ale także formą przekazu. Zaprojektowany przez fińskiego architekta budynek ma powierzchnię przekraczającą 4000 m². Nie bez znaczenia jest również jego lokalizacja – znajduje się on w centrum Warszawy na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkiwanej głównie przez Żydów. To miejsce wielozadaniowe: prezentuje bogatą historię Żydów Polskich, organizuje liczne spotkania i wydarzenia, a przede wszystkim jest otwarte na dialog i wychodzi naprzeciw stereotypom i uprzedzeniom. W ekspozycji znajdują się: wystawa stała „1000 lat Historii Żydów Polskich”, wystawy czasowe, a także multimedialne. Podczas zwiedzania możemy się przespacerować przedwojenną żydowską uliczką, a także trafić do getta z czasów II wojny światowej. Duże wrażenie wywierają też eksponaty: przedmioty codziennego użytku, malowidła, makiety, a także rekonstrukcja malowanego sklepienia synagogi w Gwoźdźcu. Cytowane słowa Bogdana Paczkowskiego idealnie oddają charakter tego wnętrza. „Oświetlona przez światło padające z góry i wzbudzająca silne emocje przestrzeń jest poetyckim sercem budynku i spina jego wszystkie poziomy i części. Projektanci porównali ją do rozstąpienia się wód Morza Czerwonego, ale jednocześnie – podróż społeczności żydowskiej przez swoją złożoną historię. Geometria rozumu zderza się tu z kształtem wyrażającym dynamikę, irracjonalność i bezwzględność postępu historii”.

Muzeum Historii Żydów PolskichMuzeum Historii Żydów Polskich
projektwypoczynek.pl

4. Centrum Nauki Kopernik

Jest to miejsce, które przyciąga nie tylko ogromem wiedzy zgromadzonej pod jednym dachem, ale przede wszystkim świetną zabawą. To właśnie tutaj możemy sami dotykać eksponatów, sprawdzać ich działanie, a także eksperymentować! Chyba nie ma trafniejszego połączenia jak nauka, którą chłoniemy poprzez zabawę i samodzielne odkrywanie świata. To świetna przestrzeń nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale dla wszystkich osób, które chcą choć przez chwilę poczuć się znawcami praw rządzących w naturze. W centrum znajduje się pond 400 eksponatów, liczne wystawy i planetarium. Już same nazwy tych ekspozycji intrygują: Strefa Eksperymentowania, Majsternia, Bzzz!, Re:generacja, czy Teatr Wysokich Napięć. Raz w miesiącu „Kopernik”jest otwarty w godzinach wieczornych tylko dla osób dorosłych. Ilość atrakcji i siła wrażeń sprawią, że zapragniemy tu wrócić!

Centrum Nauki KopernikCentrum Nauki Kopernik
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Marzena Nowak

5. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Muzeum to gratka nie tylko dla smakoszy złotego napoju z pianką, choć na pewno każdego z nich bez wątpienia przyciągnie. Poznajemy tu historię browaru opowiedzianą przez przewodnika z ogromną wiedzą, a także smakosza piwa, który ma zawsze w zanadrzu kilka ciekawostek i anegdot związanych z tematem. W muzeum możemy poznać historię browaru, proces produkcji trunku, kolekcję piwnych eksponatów, a także współczesną linię produkcyjną i wykorzystywane technologie na przestrzeni wieków. Na koniec otrzymujemy pamiątkowy kufel, który jest wypełniony piwem najwyżej jakości, a degustacja odbywa się w klimatycznym barze. Miejsce to idealnie łączy perłę architektury (browar został uznany za jeden z 7 cudów architektury w województwie śląskim) i nowoczesny zakład produkcyjny.

Muzeum Tyskich Browarów KsiążęcychMuzeum Tyskich Browarów Książęcych
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Marzena Nowak

To tylko krótka lista niezwykle interesujących wydarzeń, których miałam okazję doświadczyć. Twórcy prześcigają się nie tylko w kreatywności, ale także w nazewnictwie. Czy odwiedziliście już może któreś z niebanalnych muzeów w Polsce? Oto wybrane z nich: Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli; Prywatne Muzeum Diabła Polskiego; Muzeum Dobranocek PRL-u; Muzeum Mydła i Historii Brudu; Muzeum wódki; Muzeum Tanich Win; Muzeum Guzików; Muzeum Siekier; Muzeum Nietypowych Rowerów.

Jeśli nie, to czas rozpocząć nową przygodę!

Następny artykuł