Kobieta - maski
Źródło: Obraz Stefan Keller z Pixabay

Czy kobieta może być dobrym managerem - zarządzanie w czasach Covid 19?

30 Września 2020

Czy kobieta może być skutecznym, efektywnie budującym zespół managerem? Czy Polki doceniają siebie, swoją wartość, wykształcenie i umiejętności?

Większość badań społecznych, w tym międzynarodowych badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazuje iż Polki wierzą w siebie najmniej ze wszystkich Europejek. Pytanie czemu? Jesteśmy inteligentne, atrakcyjne, piękne, często bardzo dobrze wykształcone, wszechstronne i niezależne. Dlaczego tak trudno uwierzyć nam w swoją wartość?

Siła, joga, kobieta - Obraz StockSnap z PixabaySiła, joga, kobieta - Obraz StockSnap z Pixabay
projektwypoczynek.pl

Paradygmat, przekonania

Odpowiedź jest bardzo prosta - wiele rzeczy wynika z naszego wychowania. Wiele kobiet ma problem aby być szczęśliwą bo nie mogą być sobą. Często jesteśmy wychowywani w sztucznej skromności, jesteśmy uczone poddaństwa czy przygotowywane do określonych funkcji społecznych. Nie uczy się nas niezależności, słuchania siebie, często nie otrzymujemy wsparcia, uznania czy docenienia. Brak jest akceptacji dla różnorodności, zrozumienia indywidualności.

Albert Einstein: powiedział kiedyś „Szaleństwem jest robienie wciąż tego samego i oczekiwanie innych rezultatów". Każdy człowiek postrzega świat przez własne filtry rzeczywistości - żyjemy w tzw. paradygmacie (o którym pisałam powyżej). Aby wyjść z własnego paradygmatu, trzeba umieć aktywnie słuchać zarówno siebie jak i innych. Czasami tak bardzo jesteśmy zatopieni w naszych poglądach, przekonaniach i emocjach że w zasadzie zobaczenie innego punktu widzenia jest niemożliwe. A bez tego nie zobaczymy ani siebie, ani innych w prawdziwym świetle i będzie nam trudno skomunikować się z innymi ludźmi, zarówno na gruncie zawodowym jak i prywatnym.

Parytet, kobiety, zarządzanie firmą

Poruszam kwestię parytetu kobiet w biznesie, ponieważ model zarządzania, który według najnowszych badań jest bardzo skutecznym i efektywnym styIem zarządzania, posiada wiele cech kobiecych. Obecnie manager - to członek zespołu, osoba ułatwiająca pracę. Jest to osoba wielokulturowa, tolerancyjna. Bardzo ważną cechą jest umiejętność budowania relacji, empatyczne podejście do problemów ludzi. Zarządzanie polega na współpracy, partycypacyjnym podejmowaniu decyzji, elastyczności, umiejętności dostosowania się do zmian. Wiele z tych cech jest bliska kobietom.

Sukces - Obraz Igor Link z PixabaySukces - Obraz Igor Link z Pixabay
projektwypoczynek.pl

Jak podaje Henryka Bochniarz - wypowiedź dla Forbes Women - liczba kobiet na najwyższych stanowiskach w zarządach firm właściwie się nie zmienia. Mimo że w ostatnich latach opublikowano wiele raportów wskazujących, że firmy, w których znaczącą rolę odgrywają kobiety, mają lepsze wyniki finansowe, są lepiej zarządzane i mają lepszą kulturę korporacyjną.

Czy uda się Polkom zmienić swój paradygmat, uwierzyć i docenić siebie. Szczególnie teraz kiedy umiejętność dostosowania się do zmieniającej się sytuacji to podstawa funkcjonowania biznesu. Czy uda nam się przemodelować nasze myślenie na własny temat i zobaczyć jak wiele umiejętności i wartości sobą reprezentujemy.

Trzymam kciuki za siebie i wszystkie moje koleżanki...

Następny artykuł