LEGO
Źródło: Obraz Andrew Martin z Pixabay

Czy ferie zimowe muszą być nudne? Mamy kilka propozycji na spędzenie wolnego czasu!

7 Stycznia 2021

W tym roku ferie zimowe zostały wyjątkowo zaplanowane w tym samym terminie dla całego kraju. Potrwają od 4 do 17 stycznia. Niestety większość zimowych atrakcji dla dzieci i młodzieży jest nieczynna do odwołania. Czy oznacza to jednak, że wolny czas trzeba będzie spędzić w domu? A jeśli tak, to jak kreatywnie go zaplanować, tak aby nie kojarzył się wyłącznie z nudą? Poniżej przedstawiam kilka miejsc w których dzieci i młodzież mogą spędzić zimową przerwę i rozwinąć swoje zainteresowania.

Ferie w Muzeum

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza 10 stycznia o godz. 13.30 na bezpłatne warsztaty online dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami. Temat przewodni to „Poszukiwania czerwieni” i odkrywanie różnorodnych funkcji tego koloru, a pod ręką należy mieć kilka przedmiotów: pomidory, dżemy truskawkowe, czy czerwone przyprawy. Pozostałe wirtualne muzea oferujące atrakcje to między innymi: Muzeum Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Ferie w Teatrze

W Krakowie na spektakle i spotkania z aktorami online zaprasza w terminie od 4 do 8 stycznia Teatr Ludowy. Natomiast od 6 do 9 stycznia Teatr Wielki w Warszawie przygotował cykl spotkań online dla dzieci i młodzieży w wieku 4–14 lat. Spektakle dostępne będą przez całą dobę na platformie https://www.vod.nowyteatr.org. Będą one bezpłatne („Morze" Pia Partum/Barbara Wrońska, „Piotruś Pan" Łukasz Kos, „Indianie" Teatr 21/Justyna Sobczyk), a jedynie dostęp do streamingu spektaklu "Pinokio" Anna Smolar będzie można wykupić w cenie 10 PLN poprzez platformę https://www.vod.nowyteatr.org Zaplanowane są również warsztaty tematyczne: plastyczne, ze śnienia, przeciwdziałające mowie nienawiści, czy antydyskryminacyjne. Bilety na warsztaty są dostępne w cenie 5-15 PLN na http://bilety.nowyteatr.org/

Ferie w terenie

Jeżeli natomiast chcemy zachęcić dzieci do odejścia od komputera to świetnym pomysłem będzie udział w rodzinnych grach terenowych „Moje miasto”. Jest to cykl spotkań organizowany przez Centrum Młodzieży w Krakowie. Dziecko wraz z opiekunem otrzymuje zestaw zadań do rozwiązania, a wszystko odbywa się na powietrzu. Zadania obejmują różnorodne tematy związane między innymi z: zabytkami, historią, osobami, detalami architektonicznymi, a mają na celu nie tylko świetną zabawę, ale także uwrażliwienie najmłodszych na te aspekty.

Ferie w kopalni

Świetną propozycją są bezpłatne spotkania online organizowane przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. We wtorki i czwartki o godz. 10.00 i 12.00 w zajęciach mogą wziąć udział rodziny, a w pozostałe dni grupy zorganizowane. Zaplanowane atrakcje to między innymi: dzień pracy górnika, wykonywanie masek karnawałowych, czy „Opowieści o wielickim Zamku”.

Półkolonie

Wiele miast oferuje także tematyczne, lub językowe półkolonie dla różnych grup wiekowych. Interesującym przykładem są „Ferie z Planetą Robotów” w Krakowie. Każdy turnus trwa 5 dni, a opieka nad dziećmi obejmuje 10 godzin dziennie. Dzieci mają okazję odkryć tajniki robotyki i programowania w środowisku Minecraft, a także poeksperymentować, czy zbudować kreatywne konstrukcje z klocków LEGO.

Wystawa plenerowa

W Krakowie możemy również podziwiać największe Lighting Show w Polsce „Alicja w Krainie Czarów”. Wystawa zlokalizowana jest w Krakowie w dzielnicy Czyżyny, a dokładnie na terenie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Możemy przejść pod tunelem multimedialnym złożonym z małych światełek, wejść do oświetlonego labiryntu, przespacerować się ścieżką multimedialną, a także podziwiać 16-metrową choinkę z ponad 30 tysiącami multimedialnych punktów LED. Na ścieżce przywitają nas postacie z książki nienaturalnych rozmiarów, a ich rozświetlone barwy spowodują niezwykłą iluzję wzrokową. Na końcu wystawy odbywa się również pokaz laserów przy akompaniamencie „Alice’s Theme” z oficjalnej ścieżki dźwiękowej „Alicji w Krainie Czarów” Tima Burtona.

To tylko kilka propozycji na spędzenie ferii zimowych w interesujący i kreatywny sposób. Warto połączyć ruch na powietrzu z nauką i zabawą, a także zajęciami przygotowanymi przez różne szkoły i instytucje. Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście żadnych atrakcji to czas sprawdzić, które z nich są jeszcze dostępne. Ten czas może być naprawdę świetnie wykorzystany!

Następny artykuł