Małgorzata Stokrotka Kwiat
Źródło: Obraz Bessi z Pixabay

Cztery filary harmonii w życiu

5 Sierpnia 2020

Zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym są obszary, o których musimy pamiętać i o które musimy dbać. To nie tracenie czasu czy luksus, lecz inwestycja w to, żeby w dłuższej perspektywie czasowej optymalnie i co za tym idzie, efektywnie funkcjonować. W życiu poza pracą jest to odpowiednia ilość snu, zbialansowana dieta, odpowiednia ilość aktywności fizycznej oraz rytuały.

Optymalna ilość snu jest różna dla różnych osób, w zależności od zegara biologicznego (sowy, skowronki), wieku czy stylu życia.
Podobnie rzecz ma się z dietą, każdy organizm ma inne potrzeby, więc warto umówić się na konsultację do dietetyka, specjalisty Ayurwedy czy medycyny chińskiej, którzy pomogą dobrać sposób odżywiania najbardziej dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Regularna aktywność fizyczna do elementarny aspekt dbania o siebie.

Czym są natomiast rytuały, o których pisze nawet taki expert w dziedzinie coachingu liderów jak Chris Balsley?

Rytuały to regularnie wykonywane czynności, których zadaniem nie jest uzyskanie konkretnego efektu tylko raczej poświęcenie sobie czasu i uwagi. Może to być cokolwiek, co sprawia Ci przyjemność i sprowadza Cię do tu i teraz, jak medytacja, ćwiczenie uważności, spacer, wypita w ciszy kawa o danej porze dnia, poczytanie książki na sofie. Nawet małe rytuały dają osadzenie, są uchwyceniem miłej chwili, co staje się naszym zasobem.
Fakt, że są powtarzalne daje poczucie zakorzenienia, bezpieczeństwa i poczuciem wpływu na nasze życie, a co za tym idzie, wiarę w to, że możemy je kształtować i na nie wpływać.

Następny artykuł