morze, skały
Źródło: Obraz Dimitris Vetsikas z Pixabay

Cypr zamknął granice przed polskimi turystami

19 Listopada 2020

Władze Cypryjskie przeniosły Polskę do kategorii C, zaliczanej do grupy państw niebezpiecznych. Chodzi oczywiście o ryzyko zarażenia się Covidem-19. Co to oznacza dla osób, które w najbliższym czasie planują się udać na wyspę?

W związku z dużą liczbą zakażeń COVID-19 w Polsce, Cypr zamknął granice przed polskimi turystami.

Władze cypryjskie określiły dwie kategorie państw: A - bezpieczne pod względem epidemicznym i B - o podwyższonym ryzyku zarażenia się Covidem-19, z których można podróżować na Cypr. Skład obu grup państw (A i B) jest na bieżąco modyfikowany w oparciu o kryteria stopnia zagrożenia epidemicznego i może w każdej chwili ulec zmianie.

Polska znajduje się obecnie w kategorii C - z państw zaliczonych do tej kategorii na Cypr mogą przylecieć wyłącznie obywatele Republiki Cypryjskiej i członkowie ich rodzin, osoby mieszkające na stałe na Cyprze, dyplomaci oraz osoby, które mają indywidualną zgodę władz cypryjskich. Ale nawet oni po przylocie będą musieli na własny koszt wykonać test PCR i okazać negatywny wyniku testu, a następnie pozostać przez 14 dni na kwarantannie. A na 48 godzin przed jej końcem na własny koszt powtórzyć wykonanie testu RT-PCR.

Osoby podróżujące na Cypr muszą nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży wypełnić on-line ankietę (Cyprus Flight Pass) uprawniającą do wjazdu na Cypr (przy wejściu do samolotu oraz przy kontroli granicznej należy na wezwanie okazać mail potwierdzający wypełnienie ankiety, za brak wypełnionej ankiety może być nałożony mandat w wysokości 300,- EUR i nakaz odpłatnego wykonania testu lub odmowa wjazdu do Cypru). Powracającym z zagranicy zaleca się wykonanie we własnym zakresie testu po 7 dniach od powrotu.

Początkowo Polska była w grupie B, następnie została przeniesiona do A, by znów spaść do B. Od 9 listopada Polska znajduję się w grupie C i będzie w niej aż do odwołania. Oznacza to, że ruch turystyczny z Polski na Cypr został wstrzymany.

Żródło: www.gov.pl,www.turystyka.rp.pl

Następny artykuł