Skała Afrodyty
Źródło: Obraz Dimitris Vetsikas z Pixabay

Cypr - czyli wakacje na wyspie Afrodyty

20 Grudnia 2020

Ostatni czas to ciągłe zakazy, ograniczenia w podróżowaniu, ale na szczęście nikt nie ma możliwości aby zabrać nam wspomnienia…wspomnienia o podróżach. Dlatego też postanowiłam troszkę cofnąć czas i przenieść się na piękną wyspę, którą jest Cypr. Dlaczego Cypr? Bo jest związana z ważnym dla mnie wydarzeniem, które obyło się w połowie sierpnia kilka dobrych lat temu. A jakie? Zaręczyłam się, z moim już teraz małżonkiem!

Cypr to wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie według mitologii Afrodyta narodziła się z piany morskiej. To miejsce, które łączy w sobie kultury aż trzech kontynentów: Europy, Afryki i Azji. Cypr można zwiedzać przez cały rok. W sezonie letnim jest gorąco i wilgotno, a zimy na wyspie niemal się nie odczuwa. Cypr to także bogactwo zabytków starożytności, fantastycznych krajobrazów oraz cudownych plaż.

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty to takie must-see na Cyprze, które zapada w pamięć. To jedno z miejsc, które najbardziej zapamiętałam. Nie tylko przez fakt zaręczyn w tym miejscu, ale także przez to, że jest to miejsce bardzo magiczne - legenda głosi, iż to właśnie tutaj, tuż obok sławnej skały, z wody wyszła zrodzona z morskiej piany grecka bogini Afrodyta. Skała Afrodyty to duża formacja skalna, która znajduje się na plaży niedaleko Pissouri. Druga legenda, bardziej lokalnych mieszkańców głosi, że jeśli opłyniesz Skałę Afrodyty nago, o północy i przy pełni Księżyca będziemy wiecznie młodzi, szczęśliwi. Idąc dalej śladami Afrodyty trafić możemy również do bardzo popularnego i turystycznego miejsca, mianowicie do Łaźni Afrodyty, znajdujących się na Półwyspie Akamas. I tu przeżyłam małe rozczarowanie, bo tak naprawdę to małe jeziorko z grotą.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Pafos

Pafos można nazwać jednym z cypryjskich ośrodków turystycznych. Jest to też miejsce, które naprawdę oferuje dużo do zobaczenia m.in. Grobowce Królewskie czy Muzeum Archeologiczne. Zwiedzać możemy tutaj kilka „domów”: Dom Dionizosa czy Dom Orfeusza. W czasach antycznych Pafos było bardzo ważnym ośrodkiem kultu Afrodyty, bogini płodności i to tam licznie przybywali pielgrzymi. Z portu w Pafos wypływają łodzie rybackie, z którego można wybrać się na rejs po okolicy. W centrum miasteczka jest też sporo tawern z rybami i owocami morza.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Nikozja

Nikozja to obecnie jedyna na świecie podzielona stolica ponieważ przez miasto przebiega granica między Republiką Cypru a Cyprem Północnym. Co warto tutaj zobaczyć? Na mnie najbardziej wywarło wrażenie Muzeum Cypru, brama Famagusta, Pałac Arcybiskupi. Nikozja jest miastem, które albo polubisz, albo będzie ci obojętne. I wcale nie chodzi o to, że nie ma tu plaży, ale wszystko zależy od tego, ile wysiłku zdecydujesz włożyć w jej poznanie. Południe miasta jest nowocześniejsze i komercyjne, przy ulicach zobaczymy sklepy znanych światowych marek, a w kawiarniach popołudniami przesiadują Cypryjczycy i turyści. Tutaj znajdują się najlepsze hotele i najlepsze restauracje i bary. Północ była do tej pory rzadziej odwiedzana - ale to od kilku lat zaczyna się zmieniać. Wciąż wydaje się bardziej tradycyjna - wystarczy oddalić się nieco od granicy, żeby zobaczyć pranie wiszące na sznurach przed domami i bazary pełne podróbek światowych marek. Największym odkryciem było dotarcie do Buyuk Han. Jest to kolejne ciekawe miejsce, które trzeba zobaczyć na starym mieście. To tak zwany dawny karawanseraj. Tu zatrzymywali się handlarze podążający jedwabnym szlakiem, by sprzedawać przyprawy czy tkaniny. W obecnym czasie jest atrakcją turystyczną z licznymi sklepikami i kawiarniami. Miejsce to opisywane jest również w przewodnikach gdyż uznawane jest za najlepszy przykład architektury osmańskiej w mieście. W tureckiej części Nikozji znajduje się też popularna ulica z parasolkami. Jest to zewnętrzna część restauracji Bibliotheque. To miejsce, w którym zdecydowanie warto coś zjeść.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Ayia Napa

Jest to najpopularniejszy kurort na Cyprze. Znajduje się tutaj także najładniejsza plaża na Cyprze - Nissi Beach. Miejsce z rajskimi widoczkami - błękit przezroczystej wody i biały, przyjemny piasek. Dodatkowo jest to najbardziej imprezowa część wyspy, określana cypryjską Ibizą.Najpiękniejszą plażą na wyspie jest plaża Plaża Makronisos. Właściwie nie jest to jedna plaża a kilka mniejszych plaż połączonych ze sobą. Piasek jest biały, a woda tak czysta, że gdyby nie była słona to można by ją było butelkować.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Larnaka

Larnaka jak dla mnie bardzo specyficzne miasto. Wiele osób odradzało mi aby się wybrać go pozwiedzać, jednak stwierdziłam, mimo wszystko chcę przekonać się sama co to za miejsce. I tak, na pewno trzeba zaliczyć cerkiew Św. Łazarza z IX w. Oprócz popularnej cerkwi można przejść się do mariny, zamku umiejscowionego na końcu deptaka Finikoudes czy do muzeum Pierides. Jednak największe wrażenie na mnie zrobił Meczet Hala Sultan nad Słonym Jeziorem. Podczas mojej wizyty wody w jeziorze było bardzo niewiele, a flamingów o których czytałam w przewodniku nie było widać. Miejsce jednak i tak jest warte zobaczenia. A kiedy zobaczymy w Larnace flamingi? Zimą, kiedy jezioro wypełnia się wodą.

Cypr to bardzo ciekawy i urokliwy kraj. Z jednej strony kraj pełny historycznych zawiłości, politycznych problemów, a z drugiej kraj pełny ciekawych zabytków, pięknych widoków, natury, która zapiera dech i pysznej kuchni! Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy relaksu na plaży z białym piaskiem, jak i zwolennicy aktywnego wypoczynku. Zachwyceni będą także miłośnicy kotów, bo tych na wyspie nie brakuje.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasichzdjęcie prywatne Magdalena Pasich
projektwypoczynek.pl

Następny artykuł