Hiszpania
Źródło: Obraz M W z Pixabay

COVID-19 Hiszpania wprowadza stan zagrożenia epidemicznego

26 Października 2020

Czy to jest możliwe? Czy to się dzieje naprawdę? Godzina policyjna? Stan zagrożenia epidemicznego? Wybierasz się do Hiszpanii, a może lecisz na Wyspy Kanaryjskie w najbliższym czasie? Sprawdź najnowsze wytyczne dotyczące podróżowania w ten region świata. W związku z pandemią koronawirusa premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił stan zagrożenia epidemicznego na terenie całego kraju. Zapowiedział też kolejne restrykcje.

Wprowadzenie stanu zagrożenia oznacza, że we wszystkich regionach Hiszpanii poza Wyspami Kanaryjskimi od godziny 23 do godziny 6 rano obowiązywać będzie godzina policyjna. Premier Pedro Sanchez zapowiedział, że stan zagrożenia będzie obowiązywał do kwietnia 2021 roku i w tym czasie zostaną wprowadzone nowe obostrzenia.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu gabinetu szef hiszpańskiego rządu oświadczył, że sytuacja jest wyjątkowa, najpoważniejsza od pięćdziesięciu lat. Premier dodał, że nowe przepisy zostały uchwalone w niedzielę podczas nadzwyczajnego posiedzenia rady ministrów. Obowiązywanie stanu zagrożenia epidemicznego będzie musiał jeszcze zatwierdzić parlament.

Po ostatnich wzrostach liczby zakażeń nowym koronawirusem w większości regionów Hiszpanii przekroczone zostały parametry ustalone przez władze w czterostopniowej skali ryzyka. Miejscowe media przypominają, że ten sam poziom stanu zagrożenia został wprowadzony podczas pierwszej fali pandemii w kwietniu. Hiszpania zanotowała już nieco ponad milion przypadków zakażeń koronawirusem od początku pandemii. Zmarło prawie 35 tysięcy osób.

W ramach nowych obostrzeń władze lokalne mogą również wprowadzać zakazy podróżowania między poszczególnymi regionami. Sytuacja epidemiczna ma być oceniania osobno we wszystkich wspólnotach autonomicznych tworzących Hiszpanię. Podróżowanie między regionami może zostać zakazane w zależności od poziomu ryzyka. Władze regionów będą mogły wprowadzać ograniczenia możliwości przemieszczania się, które mają nie dotyczyć „uzasadnionych" podróży, np. do pracy.

Ponad połowa z 17 hiszpańskich regionów wzywała do zaostrzenia ograniczeń, a najnowsze blokady będą miały zastosowanie do wszystkich regionów z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich. Te ostatnie, jak głoszą oficjalne komunikaty, bardzo dobrze poradziły sobie z pandemią.

źródło: https://www.rp.pl,https://polskatimes.pl/

Następny artykuł