waters-3139905_1920
Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/

Covid-19 Czechy - zakaz wychodzenia w nocy, nowe środki zapobiegawcze

27 Października 2020

Planujesz wyjazd do naszych południowych sąsiadów? Marzysz o choć krótkim zobaczeniu przepięknej Pragi i jej okolic? Sprawdź wcześniej aktualne obostrzenia w kraju. Od wczoraj zaostrzono przepisy dotyczące min. swobodnego poruszania się nocą czy niedzielnych zakupów.

W związku z niekorzystną sytuacją epidemiologiczną Rząd Republiki Czeskiej podjął dalsze środki zapobiegawcze. Na wczorajszej wieczornej konferencji prasowej Minister Zdrowia Roman Prymula ogłosił nowe obostrzenia w kraju - przede wszystkim jest to zakaz swobodnego poruszania się w godzinach od 21:00 do 4:59 w dniach od 28.10. do 3.11. Wyjątkiem jest wyjście do pracy, sklepu, lekarza albo wyprowadzenie psa ale w odległości max. do 500 m od miejsca zamieszkania.

W niedzielę zamknięte będą wszystkie sklepy za wyjątkiem tych znajdujących się na dworcach czy lotniskach. Działać będą mogły natomiast stacje benzynowe.

Po ostatniej ocenie aktualnej sytuacji epidemiologicznej Ministerstwo Zdrowia zaliczyło wszystkie regiony do trzeciego stopnia zagrożenia. Łącznie od 1 marca br., gdy zanotowano pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem zainfekowało się 268 370 osób. Obecnie aktywnych przypadków jest 162 785. Zmarło 2 365 osób. Dane ze strony Ministerstwa Zdrowia z dnia 26 października mówią o 5 613 aktualnie hospitalizowanych.

Minister zdrowia Roman Prymula poinformował także, że szpitale będą musiały ograniczyć wykonywane zabiegi i operacje. Zapowiedział też rozpoczęcie szybkich i powszechnych testów antygenowych w domach opieki społecznej.

https://koronavirus.mzcr.cz

Następny artykuł