Gibraltar
Źródło: moise gh-marian z Pixabay

Costa del Sol - Wybrzeże Słońca

21 Stycznia 2021

Wybrzeże Costa del Sol to jedno z cieplejszych wybrzeży w Europie. Zwane bardzo często Wybrzeżem Słońca, gdyż na cały rok aż 300 dni jest słonecznych. Miejsce idealne dla par, rodzin z dziećmi. Wzdłuż wybrzeża jest wiele miejscowości, które kryją mnóstwo atrakcji dla turystów.

Malaga

Pierwszą urokliwą miejscowością jest Malaga. Miasto leży nad Morzem Śródziemnym i otoczone jest górami, dzięki czemu panuje tu łagodny klimat. Miasto, które słynie przede wszystkim z takich osób jak Pablo Picasso oraz Antonio Banderas. Zwiedzanie Malagi zapewni tak naprawdę wszystko - od plaży po wspaniałe, historyczne atrakcje. Do tego jeśli dodamy pyszną, hiszpańską kuchnię i sangrię, to przepis na kilkudniowy wypad mamy gotowy.

Centrum Malagi nie jest bardzo rozległe, można znaleźć wszystko w niedalekiej odległości. Polecam wybrać się i zobaczyć Teatr Romano. To dobrze zachowany, rzymski teatr u stóp Twierdzy Alcazaba. Drugą bardzo ciekawą atrakcją, którą każdy powinien zobaczyć jest Katedra w Maladze. Znajduje się w ścisłym centrum i gęsto otoczona jest innymi budynkami. To powoduje, że bardzo ciężko ją atrakcyjnie sfotografować.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasich Malagazdjęcie prywatne Magdalena Pasich Malaga
projektwypoczynek.pl

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem jest, znajdujący się nieopodal katedry, uroczy Plaza de la Constitucion. Ten dość szczelnie zabudowany plac, nazywany wcześniej był Plaza de las Cuatro Calles, czyli placem czterech ulic, które zbiegają się w jego rogach.

Warto wybrać się także do Zamku Gibralfaro, z którego widać port, a miasto wygląda imponująco.

Granada

Bardzo imponującym dla mnie miastem okazała się Granada. Przepiękna, klimatyczna, o bogatej historii i niesamowitej różnorodności. Wizytówką Grenady jest Alhambra. Alhambra jest twierdzą położoną nad miastem, na wzgórzu Sabika. Uznawana przez wielu za cud świata i najpiękniejszą budowlę Europy. Jest jednocześnie jedną z najpopularniejszych turystycznych atrakcji w Andaluzji. Wybierając się do Alhambry trzeba mieć na uwadze, że bilety się wyprzedają bardzo szybko, nawet miesiąc przed planowaną wizytą.

Benalmadena

Miasteczko, które słynie z jednego z najpiękniejszych, choć nie największych, portu jachtowego, który ze względu na architekturę zdobył wiele nagród. W tym mieście jest bardzo wiele atrakcji. Zaczynając od Selwo Marina Delfinarium, przejazd kolejką Telefrico na najwyżej położony szczyt w mieście, skąd przy bardzo dobrej pogodzie można zobaczyć wybrzeże Afryki. Kolejnym punktem godnym uwagi jest Zamek Bil-Bil, park rozrywki Tivoli World.Na mnie największe wrażenie wywarła Motylarnia, która jest jedna z największych w Europie. Robi naprawdę pozytywne wrażenie, w środku jest co prawda dosyć duszno ale wspaniałe przeżycie - ogromna liczba różnych gatunków motyli z całego świata. Jest to też raj dla miłośników kwiatów - wiele gatunków z każdego zakątka świata.

Przemierzając przez wiele pięknych miejsc jedno zauroczyło mnie bardzo. Jest to miejscowość Benalmadena Puelbo. Miejsce, w którym można poczuć się jak w bajce.

Benalmadena Puelbo

Białe domki ozdobione kolorowymi donicami pełnymi kwiatów. Mnóstwo zieleni, roślin. Pozwala oderwać się od rzeczywistości zapraszając na spacer po wąskich, spokojnych uliczkach. W trakcie sjesty miasteczko jest puste, można spokojnie nacieszyć oczy pięknymi widokami. W takie miejsca człowiek zawsze będzie chciał wrócić.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasich Benalmadena Pueblozdjęcie prywatne Magdalena Pasich Benalmadena Puelbo
projektwypoczynek.pl

Sewilla

Sewilla zaskoczyła mnie chyba najbardziej, spodziewałam się, że będzie ładna, ale nie sądziłam, że zrobi na mnie aż takie wrażenie. Stolica Andaluzji jest majestatyczna, ale nie przytłaczająca. To najcieplejsze miasto w kraju, nawet zimą temperatura bliższa jest naszej późnej wiośnie. Wszędzie rosną drzewa pomarańczowe. W ogóle Sewilla pełna jest zieleni, cudownych ogrodów i parków, fontann, zabytków porażających swym pięknem, rozległych placów i małych klimatycznych placyków, szerokich alei i wąskich uliczek, miejsc znanych i tajemniczych zaułków. Ma klimat flamenco i barów z pysznymi tapas. Nie sądziłam, że jakieś miasto może być tak piękne. Najpiękniejszym dla mnie miejscem był Plac Hiszpański. Jest znany z widokówek, ale co innego widzieć go na zdjęciach, a co innego zobaczyć na własne oczy. Niemal wszyscy turyści wchodzący na plac robią wielkie oczy i mówią: „wow”!. Atmosfera w tym miejscu jest niezwykła, artyści grają na gitarach, tańczą flamenco, śpiewają, a wszystko w otoczeniu wspaniałej architektury i cudownej zieleni.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasich Plac Hiszpańskizdjęcie prywatne Magdalena Pasich Plac Hiszpański
projektwypoczynek.pl

Drugim równie atrakcyjnym miejscem jest Real Alcazar. Ten obiekt z listy UNESCO jest imponującym kompleksem Królewskich Pałaców. Samodzielnie można zwiedzać w zasadzie tylko parter i ogrody, gdyż piętra wciąż przeznaczone są dla panującej rodziny królewskiej. Obok pałacu znajdują się wspaniałe, bardzo rozległe ogrody.

I przyszedł czas na Gibraltar.

Gibraltar

Miejsce, w którym można poczuć się jak w Anglii. Czerwone budki, angielskie nazwy, małe restauracyjki serwujące „fish&chips". Trudno o takie miejsce w całej Hiszpanii. Będąc tam każdy chce być na szczycie The Rock of Gibraltar. Można się tutaj dostać wynajętym samochodem lub wjechać kolejką liniową. Jej dolna stacja mieści się przy Red Sands Road. Podczas wjazdu na górę kolejka robi przystanek w jaskini Apes'Den, gdzie spotkamy słynne małpki magoty.

Hiszpania i wybrzeże Costa del Sol jest idealne na wakacyjne eskapady. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przede wszystkim miłośnicy słońca, leniwego wypoczynku, sportów wodnych, czy wędrówek po górach, a także osoby otwarte na nowe, piękne miejsca i krajobrazy będą zachwycone wyborem tego kierunku na urlop.

Następny artykuł