Owoce jesień
Źródło: Beata Krokowska galeria własna

Babie lato - czas zbierania plonów i połączenie z ziemią

17 Września 2020

Babie lato, późne lato to jedna z pięciu pór roku w medycynie chińskiej. Według tej koncepcji każda z pór roku połączona jest innym elementem, czyli żywiołem. Wyróżniono pięć elementów: drewno, ogień, ziemia, metal i woda, połączone z pięcioma porami roku oraz etapami życia ludzkiego.

Wiosna łączona jest z drewnem, wzrastaniem, energią wzrostu, snuciem wizji na przyszłość. Dominującą emocją jest gniew, rozumiany, jako ekspansja i zaznaczenie swojego miejsca w świecie.

Lato to element ognia, jego istotą jest miłość i radość. Łączy się z teraźniejszością, urzeczywistnieniem pragnień, daje siłę do wprowadzania zmian w sobie i świecie zewnętrznym.

Późne, babie lato to żywioł ziemi.

Dni stają się krótsze, kolory w przyrodzie zmieniają się na cieplejsze i bardziej nasycone. Każdy fotograf wie, że złote ciepłe światło potrafi ze zwykłego ujęcia uczynić dzieło sztuki. To czas zbiorów, zbierania plonów naszych działań, wyborów, decyzji z wiosennych i letnich miesięcy, lecz także wcześniejszych etapów życia. To naturalny czas by się na chwilę zatrzymać, poczuć kontakt z naturą, ugruntować się, czyli poszukać w sobie oparcia i poczucia bezpieczeństwa, jakie daje połączenie z czymś większym, z Ziemią. Każdy z nas jest częścią większej całości i Ziemia zawsze nas wspiera, daje oparcie i poczucie stabilności. Istotą elementu ziemi jest dążenie do równowagi, bo tylko dzięki równowadze przyroda może dawać plony i wiecznie się odradzać. Poczucie połączenia z przyrodą sprawia, że jesteśmy we właściwym miejscu.

Ziemia to również obfitość, karmienie. Warto zadać sobie pytanie, czym karmię siebie na co dzień, nie tylko na poziomie fizycznym.

Czy moja dieta mi służy i mnie właściwie odżywia? Czy relacje w których jestem są dla mnie karmiące, zasilające czy może raczej to ja zawsze daję? Czym karmię swoje zmysły? W dzisiejszych czasach jesteśmy ciągle zalewani ogromną ilością bodźców, więc ważne jest na co kieruję swoją uwagę, jakie przekazy do mnie trafiają? Czy to, co czytam, czego słucham, oglądam inspiruje mnie czy raczej budzi lęk i poczucie bezradności?

Jesień to element metalu, cykl przyrody dopełnia się, opadają liście, więdną kwiaty, zmienia się pogoda i energia w naturze. W tym okresie ważne jest by pozwolić odejść temu, co już mi nie służy lub straciło znaczenie. Tylko gdy pożegnamy stare, pojawia się miejsce na nowe jakości w naszym życiu. Emocją elementu metalu jest smutek.

Zima to element wody, czas odpoczynku, zejścia do wewnątrz, dbanie o zasoby energii by starczyło jej do czasu rozpoczęcia nowego cyklu. Emocją tego elementu jest lęk, wiąże się on również z oczyszczaniem

Następny artykuł