Flaga Austrii
Źródło: Obraz Muhammad Syafrani z Pixabay

Austria przedłuża lockdown

20 Stycznia 2021

Z dniem 17 stycznia 2021 roku władze Austrii przedłużyły lockdown do 8 lutego.

Przedłużenie ograniczeń oznacza, że tak jak do tej pory mogą być czynne tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby. Jeśli wskaźnik frekwencji nie spadnie, najprawdopodobniej lockdown zostanie przedłużony do końca lutego. Po 8 lutego jeśli się uda mogą zostać otwarte tylko sklepy czy muzea. Gastronomia tylko na wynos lub z dowozem, turystyka, głównie obiekty noclegowe mają pozostać zamknięte przynajmniej do końca marca. Dla pobliskich mieszkańców otwarte zostaną stoki narciarskie, a w gondolach obowiązywać będą maseczki.

Kanclerz Sebastian Kurz namawia obywateli aby utrzymywać odległości co najmniej dwóch metrów, noszenie maseczek z filtrem FFP2 w sklepach i transporcie publicznym i do pracy zdalnej.

Do tej pory w Austrii odnotowano od początku pandemii prawie 390 tysięcy zakażeń koronawirusem i prawie 7 tysięcy zgonów związanych z coviod-19. Minister finansów Gernot Bluemel zapowiedział, że przedsiębiorstwa dotknięte ograniczeniami mogą dostać dodatkową pomoc państwa, pokrywającą do 30 procent utraconych dochodów, ale nie więcej niż 60 tysięcy euro miesięcznie.

Austria przeznaczyła ponad 31 miliardów euro na wsparcie firm i zachowanie miejsc pracy. Do tej pory rząd wypłacił już 2,4 mld euro pomocy 129 tysiącom firm.

Żródło: www.turystyka.pl

Następny artykuł