Akropol Grecja
Źródło: Obraz Dias12 z Pixabay

Attyka – Niedoceniany Region Grecji

26 Października 2020

Którą wyspę w Grecji najbardziej lubicie? Czy byliście na lądzie? Kto zna Attykę? Kto lubi miłe niespodzianki na wakacjach? „Attyka nazywana jest często Helladą w miniaturze", gdyż można znaleźć tu wszystko co najbardziej kojarzy nam się z Grecją.

Najchętniej wybieramy wyspy, które oferują beztroski wypoczynek na rajskich plażach i cieszą się w ostatnich latach bardzo dużą popularnością. Zapominamy o Kontynentalnej część kraju, nie jest już tak chętnie wybierana, chociaż również dostarcza wielu atrakcji zarówno historycznych jak i krajobrazowych i przyrodniczych.

Attyka, położona na Półwyspie Attyckim i granicząca z Grecją Środkową i Peloponezem. To tutaj znajduję się stolica kraju - Ateny, liczne zabytki oraz rajskie plaże i stare wioski żyjące własnym życiem.

Ateny

Jedna z największych stolic Europejskich, z wieloma starożytnymi i historycznymi zabytkami, między innymi starożytny teatr Dionizosa czy też większe i mniejsze kościoły, oraz wiele muzeów. Mnie jednak urzekło Wzgórze Akropolu z imponującym Partenonem - skąd rozpościera się piękna panorama na całe Ateny. Akropol w dosłownym tłumaczeniu oznacza –„górne miasto” W starożytności na Akropolu powstały monumentalne świątynie na czele z Partenonem i to one co roku przyciągają rzesze turystów.

Kanał Koryncki

Oddziela półwysep Peloponez od Grecji kontynentalnej. Ma długość 6,4 km przy szerokości 21 metrów. Natomiast wysokość to 78 metrów od poziomu wody do końca ściany. Wąski kanał pozwala znacząca skrócić drogę i eliminuje potrzebę opływania całego półwyspu Peloponez. Zastanawiałam się cóż może być takiego ekscytującego w tym ze tyle ludzi chce tu przyjechać i go zobaczyć, jednak gdy sama zobaczyłam to zrozumiałam jaki to cud natury.

Evia

Moja wycieczka z Attyki udała się na wyspę Evia zwana też Eubena- to druga po Krecie największa wyspa grecka, położona na wybrzeżu Egejskim wzdłuż wschodniego wybrzeża Grecji. Od kontynentu oddziela ją cieśnina Ewripos. To w niej woda płynie w tajemniczy sposób w dwóch kierunkach. Evia odłączyła się od kontynentu podczas trzęsienia ziemi , natomiast legenda mówi, że za sprawką Posejdona. „Ten rozgniewany przez Zeusa uderzył w ziemię trójzębem , że aż ta pękła na pół”.

Evia zachwyca swoją bujną roślinnością, pięknymi plażami oraz morzem mieniącym się kolorami turkusu. To urokliwe zatoczki, uprawy winorośli , gaje oliwne oraz hodowle owiec i krów. Będąc na Evi warto udać się do stolicy Chalkidy , położonej po obu stronach cieśniny skąd widać jeden z najdłuższych w Europie mostów.

Zdjęcie prywatne Małgorzata Cień GrecjaZdjęcie prywatne Małgorzata Cień Grecja
projektwypoczynek.pl

Wybierając się do Grecji, warto wziąć pod uwagę tę cześć kontynentu…a na pewno będziecie mile rozczarowani.

Żródło: Materiały zaczerpnięte ze strony www.grecos.pl

Następny artykuł