Antystresowe SEEDS - bardzo skuteczny przepis na stres
Obecna sytuacja, w której jesteśmy zanurzeni sprawia, że wszyscy mniej lub bardziej odczuwamy stres, niepewność lub gniew. Czasem może dołączyć się do tego poczucie bezsilności i braku wpływu na swoje życie. Ponieważ nie jesteśmy w stanie w 100 procentach kontrolować otaczającego nas świata, kluczowe jest teraz dbanie o swoje wewnętrzne zasoby, budowanie zasobów, żeby łatwiej było przejść przez najbliższe miesiące.
Napięta sytuacja w Polsce i na świecie sprawia, że trudno się odprężyć i z ufnością oraz zaciekawieniem poddać nurtowi życia. Po pierwsze, warto sobie powiedzieć, że jest to absolutnie zdrowe i ok odczuwać przez jakiś czas niezadowolenie, mieć poczucie niepewności i chaosu. Po drugie, trzeba zadać sobie pytanie, jak mogę zadbać o siebie, swoją rodzinę tak, żeby przez kolejne 3, 4 miesiąca przejść nie tylko w trybie przetrwania, ale żeby był to czas, w którym znajduję siłę za zatroszczenie się o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
John Arden proponuje bardzo prosty, holistyczny przepis radzenia sobie ze stresem, który nazywa SEEDS, z angielskiego ziarenka. Pierwsze litery wyrazu SEEDS odnoszą się do obszarów, które pomogą nam poczuć się lepiej.
S - social support (wsparcie społeczne). Dla zdrowia psychicznego niezwykle ważne jest posiadanie sieci wsparcia społecznego, relacji, które nas zasilają i wspierają. Wspaniale, jeżeli takie relacje mamy w rodzinie, w pracy, w najbliższym otoczeniu, jednak nie zawsze tak się dzieje. Ważne jest, żeby w ogóle mieć osoby, z którymi możesz porozmawiać, gdy masz słabszy dzień, które myślą o Tobie ciepło i jeżeli będzie taka potrzeba, pomogą. Ważne są również te bardziej powierzchowne relacje w społeczności lokalnej, ulubiony sprzedawca w piekarni, znajoma sprzedawczyni w pobliskim sklepie. Codzienne zamienienie z nimi kilku słów, żart lub nawet wspólne narzekanie (byle nie za dużo:) ), daje poczucie przynależności do większej całości, a co za tym idzie - poczucie zakorzenienia i bezpieczeństwa.
E - exercise (ćwiczenia) - codzienna dawka ruchu, czy to w formie ćwiczeń, spaceru, jazdy na rowerze jest niezbędnym elementem higieny psychicznej i fizycznej. By mózg dobrze funkcjonował i się rozwijał, niezbędna jest aktywność fizyczna, potrzebuje jej również nasz układ krążenia, oddechowy i immunologiczny. Jogging, szybki marsz czy lekcja BODYART wspaniale redukuje poziom stresu, zaczynają wydzielać się endorfiny - jedne z hormonów szczęścia. Świadomość ciała, poczucie że mam też silę fizyczną sprawia, że łatwiej nam mierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie.
E - education (edukacja) - chodzi tu bardziej o codzienny trening naszego mózgu, niż o formalne wykształcenie. Od lat badania pokazują, że osoby zaciekawione światem, otarte na uczenie się nowych rzeczy, nowych umiejętności o wiele lepiej funkcjonują poznawczo i lepiej radzą sobie ze stresem. Otwartość i elastyczność poznawacza chroni również przed popadaniem w schematy myślowe oraz pozwala krytycznie spojrzeć na rzeczywistość, mieć własne zdanie zamiast powtarzać treści usłyszane od kogoś lub przeczytane. Posiadanie własnego zdania daje też większe poczucie sprawstwa. Skoro mogę samodzielnie i niezależnie myśleć, to mogę też działać.
D - diet (dieta, w rozumieniu sposobu odżywiania się). To dostarczanie sobie i bliskim wystarczająco (nie popadajmy w skrajności i poczucie winy). zdrowych posiłków, w razie konieczności włączenie mądrej suplementacji, na przykład dobrej jakości witaminą D3 i K2, magnezem czy tranem. W Polsce w okresie późnej jesieni, zimy i przednówka trudno jest jeść 5 razy dziennie urozmaiconą porcję owoców czy warzyw, dlatego rozważmy czy potrzebne witamy możemy czerpać sobie na przykład z kasz czy dobrze dobranych naparów ziołowych.
S - sleep (sen). Każdy z nas potrzebuje trochę innej ilości snu i inne godziny kładzenia się spać i wstawania są optymalne. Osoba dorosła zazwyczaj potrzebuje między 6 a 8 godzin snu nocnego, że ciało, mózg, układ nerwowy mógł się zregenerować. Ogromnie ważne jest to, żeby przynajmniej na godzinę przed zasypianiem ograniczyć korzystanie z ekranów (telewizorów, smartfonów, tabletów) i oszczędzić sobie czytania wiadomości czy emocjonujących książek. Z pobudzonym układem nerwowym, w emocjach trudniej się zasypia, odradzam zasypianie przy oglądaniu filmów.
Model SEEDS zbiera w jedno proste rzeczy, które każdy z nas może zrobić dla siebie, że zwiększyć swoją odporność na stres i poprawić jakość życia.
Następny artykuł