Wietnam ruch uliczny
Źródło: Obraz nextvoyage z Pixabay

Ale Sajgon! W stolicy Wietnamu powiedzenie to można zobaczyć na co dzień

1 Lutego 2021

Powiedzenie ale mamy sajgon to potoczne określenie bałaganu, chaosu i nieładu. Powiedzenie to nie wzięło się znikąd, wystarczy przyjechać do Sajgonu w Wietnamie, żeby zrozumieć o co chodzi.

Powiedzenie ma swoje korzenie między innymi z opisu ewakuacji miasta Sajgon w 1975 roku, podczas którego z dachu amerykańskiego konsulatu helikopter zabierał tylko wybrane osoby, natomiast reszta osób będących tam biła się o wejście na teren placówki robiąc pobojowisko. Dzisiaj żadne ewakuacje nie są potrzebne a turyści przyjeżdżają do miasta z własnej woli. Jednak miasto to cały czas w pełni zasługuje na swoją sławę synonimu wybitnego bajzlu.

Sajgon, ewaukacja miastaSajgon, ewakuacja miasta
http://nabnyc.blogspot.com/2010/04/43075-35-years-ago-us-flees-saigon.html

Wietnam to specyficzny kraj - nadal komunistyczny, choć handel kwitnie pełną swobodą. Życie mieszkańców miasta toczy się na jego ulicach, dzięki czemu cały czas jest gwarno i chaotycznie. Moje pierwsze chwile w Sajgonie po wyjściu z lotniska to ogromny szok i niedowierzanie tego co widzę na własne oczy. Poleciałam do Wietnamu przygotowana merytorycznie, jednak stojąc tam pośrodku harmidru nie wiedziałam o co chodzi.... Moja pierwsza myśl to „O rany, co ja tu robię?" Jednak aby oswoić się z tym miastem trzeba w nim pobyć i dać mu się porwać w jego rytm życia, wtedy uda się poczuć lokalny klimat. Wszystko to za sprawą ruchu ulicznego, który absolutnie przebija wszystko co do tej pory miałam okazję zobaczyć.

Sajgon czy Ho Chi Minh City?

Ho Chi Minh City (Sajgon) to stolica Wietnamu. Po wyzwoleniu miasta i zjednoczeniu kraju w 1975 r., powstał pomysł by nazwę „Sajgon” zamienić na „Miasto Ho Chi Minha”. Chciano w ten sposób upamiętnić bohatera narodowego, dzięki niemu Wietnamczycy odzyskali niepodległość. Od tego momentu oficjalna nazwa miasta to Ho Chi Minh City, jednak mieszkańcy nadal używają nazwy miasta - Sajgon. Jego niesłabnący o żadnej porze dnia i nocy ruch drogowy jest niemal legendarny. Takiego natężenia ruchu i chaosu na drogach prawdopodobnie nie zobaczę już nigdzie. W ciągu dnia przemieszczanie się po mieście do łatwych nie należy ale wieczorem to jest już kompletny Sajgon. Ulicą Buy Vien nie da się przejść pieszo ale niektórzy próbują nią przejechać skuterem... Sajgon opanowany jest przez jeżdżące i trąbiące cały czas skutery. Najlepszym sposobem aby odnaleźć się w Sajgonie jest włączenie się do tego szalonego ruchu i życia, co też uczyniłam.

Wietnam, Miasto Ho Chi Minh CityWietnam, Miasto Ho Chi Minh City
Obraz Quang Nguyen vinh z Pixabay

Wietnam, Miasto Ho Chi Minh CityWietnam, Miasto Ho Chi Minh City
Obraz Thomas G. z Pixabay

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Ulice SajgonuZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Ulice Sajgonu
projektwypoczynek.pl

Co warto zobaczyć w Sajgonie?

Bitexco Financial Tower

Bitexco Financial Tower to jeden z najwyższych budynków w Sajgonie, liczy 68 pięter. W budynku znajdują się sklepy, restauracje, taras widokowy oraz lądowisko dla helikopterów! W restauracjach gra muzyka na żywo, przystępne są ceny drinków i piękne widoki na miasto.

Muzeum Wojny

W Muzeum Wojny znajdziemy fotografie, dokumenty i eksponaty poświęcone Wojnie Wietnamskiej. Miłośnicy historii będą zachwyceni, jednak muszą mieć również mocne nerwy, gdyż niektóre ekspozycje są dość brutalne, jak na oko europejskiego widza.

Zoo i Ogród Botaniczny

Zoo i Ogród Botaniczny znajdujące się w samym centrum miasta to przyjemny sposób na wypoczynek na łonie natury. Sajgońskie Zoo jest jednym z najstarszych, wciąż działających zoo na świecie. Jest to jednocześnie przepiękny ogród botaniczny, gdzie zobaczymy rosnące drzewo kapokowe oraz słonie i białe tygrysy.

Katedra Notre Dame

Mała Katedra Notre Dame znajduje się na Placu Komuny Paryskiej, została zbudowana z materiałów budowlanych sprowadzonych z Francji w latach 1877-1883. Przez następne lata była rozbudowywana i ostatecznie stała się kopią Katedry z Paryża w 1895 r.

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Katedra Notre Dame SajgonZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Katedra Notre Dame Sajgon
projektwypoczynek.pl

Budynek Poczty Głównej

Budynek Poczty Głównej znajduje się obok Katedry. Budynek poczty jest otwarty dla wszystkich, w środku można podziwiać największy w mieście portret „Wujka Ho”, patrzącego dobrotliwym wzrokiem na wszystkich, którzy wysyłają pocztówki. Ściany poczty zdobią mapy Azji Południowo-Wschodniej oraz Sajgonu. Budynek poczty został zaprojektowany przez samego Gustava Eiffel’a w XIX wieku.

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Poczta Centralna SajgonZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Poczta Centralna Sajgon
projektwypoczynek.pl

Pałac Zjednoczenia

Pałac Zjednoczenia to budynek o którym można powiedzieć, że zakończył konflikt na Półwyspie Indochińskim. To tutaj urzędowali kolejni prezydenci Wietnamu Południowego. Zwiedzając to miejsce przenosimy się w lata 60. i 70. ubiegłego wieku, możemy zobaczyć w środku jak mieszkali i w jakich warunkach pracowali ówcześni dygnitarze. Na placu znajduje się słynna brama, przez którą przejechał czołg nr 390, symbolizując wyzwolenie miasta.

Wietnam, Miasto Ho Chi Minh City, Pałac ZjednoczeniaWietnam, Miasto Ho Chi Minh City, Pałac Zjednoczenia
Obraz Nathan Ergang z Pixabay

Świątynia Jadeitowego Cesarza

Świątynia Jadeitowego Cesarza to obecnie Buddyjska Pagoda Żółwia, była dawniej chińską świątynią poświęconą Panu Wszystkich Światów. Można w niej zobaczyć elementy taoizmu, buddyzmu, oraz lokalnych wierzeń. Świątynia zyskała rozgłos po wizycie Baracka Obamy w 2016 r.

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Świątynia Jadeitowego CesarzaZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Świątynia Jadeitowego Cesarza
projektwypoczynek.pl

Bulwar Nguyen Hue

Bulwar Nguyen Hue to reprezentacyjna ulica Sajgonu. Na jednym jej końcu znajduje się wspaniały kolonialny budynek a na drugim promenada, ciągnąca się wzdłuż Rzeki Sajgon. Bulwar Nguyen Hue największe wrażenie robi w czasie Wietnamskiego Nowego Roku, wtedy cała ulica jest zamknięta dla ruchu drogowego i zmienia się w niesamowity ogród kwiatowy.

Kuchnia wietnamska w Sajgonie

Sajgon w swoim najlepszym wydaniu to Sajgon ulicy a nie Sajgon klimatyzowanych wnętrz i białych serwetek. Życie kulinarne toczy się na ulicach miasta w wszem obecnych tzw. street foodach. Kuchnia wietnamska jest troszkę podobna do chińskiej, ze względu na wpływy państwa chińskiego. Jest więc w kuchni wietnamskiej dużo ryżu i makaronu, są dania z woka, które je się pałeczkami. Zamiast sosu sojowego (jak w kuchni chińskiej) używa się tu sosu rybnego. Do dań dodaje się również trawę cytrynową, limonkę i kolendrę. Jedzenie w Wietnamie to też świeże warzywa i zioła. W kuchni wietnamskiej widać wpływy francuskie i europejskie. Popularne są zachodnie warzywa takie jak ziemniaki, pomidory czy szparagi. Wietnam to też jedyny kraj azjatycki, gdzie można zjeść pyszny chleb i francuskie bagietki. Wszystko to tworzy niesamowite połączenie i smak. Jedzenie w Wietnamie to doskonała mieszanka tradycji dalekowschodnich i europejskich. Ciekawe jest to, że wszystko do siebie idealnie pasuje oraz tworzy niesamowite połączenia a smaki są wyraziste i aromatyczne.

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Sajgon, Street Food MarketZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Sajgon, Street Food Market
projektwypoczynek.pl

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Sajgon, Street Food MarketZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Sajgon, Street Food Market
projektwypoczynek.pl

Najciekawsze dania w Sajgonie:

Com Tam - łamane ziarno ryżu, gotowane i podawane z grillowaną karkówką, jajkiem sadzonym i innymi dodatkami.
Bun Thit Nuong - makaron ryżowy z grillowaną wieprzowiną, sajgonkami, świeżą zieleniną i sosem rybnym z chili.
Banh Xeo - wietnamskie naleśniki z wkładem z wieprzowiny, kiełkami fasoli mung i małymi krewetkami. Zazwyczaj takiego naleśnika zawija się zieleninę i je jako rodzaj „sajgonki” maczając w sosie rybnym.
Goi cuon - sajgonki na świeżo. W środku znajdziemy krewetkę, plaster gotowanej wieprzowiny i zieleninę, a to wszystko maczamy w słodkim sosie z odrobiną chili i posiekanymi orzeszkami ziemnymi.
Bot chien - kawałki ciastek ryżowych smażonych na głębokim tłuszczu – smalcu, z jajkiem, podawane z sałatką z surowej papai i sosem sojowym.
Bo kho - gulasz wołowy, gotowany z marchewką, ziemniakami i innymi warzywami serwowany z bagietką lub makaronem ryżowym i świeżymi ziołami.

Dla ugaszenia pragnienia polecam wietnamskie piwo, kawę parzoną w charakterystyczny lokalny sposób od ulicznego sprzedawcy, zieloną herbatę z dodatkiem liści pandanu czy napój z przylaszczki pospolitej.

Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Sajgon i Słynne SajgonkiZdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Sajgon i Słynne Sajgonki
projektwypoczynek.pl

Kuchnia WietnamskaKuchnia Wietnamska
Obraz Văn Đặng z Pixabay

Co zwiedzić w okolicach Sajgonu?

Sajgon to także dobra baza wypadowa na wycieczki w okolice miasta, na które warto się wybrać.

Tunele Cu Chi są system tuneli, zbudowany przez partyzantów Wietkongu. Tunele pierwotnie miały służyć jako system schronów przeciwlotniczych w wojnie wietnamskiej oraz jako ukryte szlaki komunikacyjne między leżącymi w okolicy wsiami. W tunelach znajdowały się szpitale, kuchnie, sypialnie, sale konferencyjne i arsenały broni. Dzisiaj tunele te są miejscem wędrówek turystów.

Delta Mekongu to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie poszczególne regiony Delty różnią się krajobrazem między sobą. Na miejscu można zobaczyć: kokosową stolicę Wietnamu, Pływający Targ w Can Tho, Las Namorzynowy Tra Su czy przygraniczne miasteczko Chau Doc.

Sajgon to miasto nowoczesne z tysiącem knajp i barów, z kilkoma pięknymi zabytkami i ruchem ulicznym, który przebija wszystko... Podróż do tego miasta wspominam z uśmiechem na twarzy, przygody związane z poruszaniem się po mieście pozostaną na zawsze w mojej pamięci. Każdy „rozgardiasz" czy „bałagan" towarzyszący w dniu codziennym i słowa ale sajgon na nowo przenoszą mnie w świat „Prawdziwego Sajgonu".

Źródło: wczasywazji.pl; www.wikipedia.pl

Następny artykuł